Jak OSPF funguje a stub/NSSA area: Porovnání verzí

Z HKfree wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
 
 
Řádek 3: Řádek 3:
 
Teto protokol funguje zhruba takto:
 
Teto protokol funguje zhruba takto:
  
1) Po inicializaci a nebo jakekoliv zmene (vypadek linky, ...) router vygeneruje LSA
+
*1) Po inicializaci a nebo jakekoliv zmene (vypadek linky, ...) router vygeneruje LSA
2) Vsechny routery si navzajem vymeni tyto LSA zaplavou
+
*2) Vsechny routery si navzajem vymeni tyto LSA zaplavou
3) Kdyz zjisti, ze maji kompletni svoji LS (link-state) databazi (ktera obsahuje informace o linkach, routerech, ... v teto siti) spusti se algoritmus, ktery spocita optimalni cesty do kazde podsite v teto siti a podle toho upravi routovaci tabulky.
+
*3) Kdyz zjisti, ze maji kompletni svoji LS (link-state) databazi (ktera obsahuje informace o linkach, routerech, ... v teto siti) spusti se algoritmus, ktery spocita optimalni cesty do kazde podsite v teto siti a podle toho upravi routovaci tabulky.
4) Toto se opakuje pri kazde zmene. Pokud nenastavaji zadne zmeny, tak se take nic neposila a nic nepocita (tedy pokud nepocitam Hello packety, ktere se posilaji jen po jednotlivych linkach a pomoci nichz se zjistuje, zdali je tato linka jeste ziva nebo ne)
+
*4) Toto se opakuje pri kazde zmene. Pokud nenastavaji zadne zmeny, tak se take nic neposila a nic nepocita (tedy pokud nepocitam Hello packety, ktere se posilaji jen po jednotlivych linkach a pomoci nichz se zjistuje, zdali je tato linka jeste ziva nebo ne)
  
 
Informace o routovani se siri v tzv. LSA (link state advertisment), kterych je nekolik typu:
 
Informace o routovani se siri v tzv. LSA (link state advertisment), kterych je nekolik typu:
1) router link advertisment - tyto "oznameni" jsou sireny zaplavovym zpusobem (tzn. poslany na kazdy router) uvnitr jedne area a siri tak informaci o tom, ktere interface routeru v teto area jsou a jejich stavu
+
*1) router link advertisment - tyto "oznameni" jsou sireny zaplavovym zpusobem (tzn. poslany na kazdy router) uvnitr jedne area a siri tak informaci o tom, ktere interface routeru v teto area jsou a jejich stavu
2) network link advertisment - tyto "oznameni" jsou rozsirovany pouze routery, ktere jsou zvoleny na urcitem segmentu jako DR (designated router) - tento router muze byt na jednom segmentu prave jeden a muze existovat i jeden zalozni. Tyto routery si drzi informace o routerech pripojenych do tohoto segmentu.
+
*2) network link advertisment - tyto "oznameni" jsou rozsirovany pouze routery, ktere jsou zvoleny na urcitem segmentu jako DR (designated router) - tento router muze byt na jednom segmentu prave jeden a muze existovat i jeden zalozni. Tyto routery si drzi informace o routerech pripojenych do tohoto segmentu.
  
 
Pojmy ABR a ASBR
 
Pojmy ABR a ASBR
ABR se stava router, ktery je na hranici 2 area a ktery se stara o vymeny informaci mezi temito 2 area.
+
*ABR se stava router, ktery je na hranici 2 area a ktery se stara o vymeny informaci mezi temito 2 area.
ASBR se stava router, ktery siri do site i nejakou externi informaci (tzn. v ospfd.conf uvedeme klicove slovo redistribute ... v sekci router ospf)
+
*ASBR se stava router, ktery siri do site i nejakou externi informaci (tzn. v ospfd.conf uvedeme klicove slovo redistribute ... v sekci router ospf)
  
Router, ktery nemusi posilat do site distribuovat zadne staticke routy a ani zadne routy napriklad z BGP a pod., tak NEMUSI byt ASBR (bohuzel v nasi siti jsou temer vsechny routery ASBR)
+
*Router, ktery nemusi posilat do site distribuovat zadne staticke routy a ani zadne routy napriklad z BGP a pod., tak NEMUSI byt ASBR (bohuzel v nasi siti jsou temer vsechny routery ASBR)
  
Tyto prvni dva typy LSA se siri pouze uvnitr jedne area. Dale pak existuji dalsi 2 typy LSA, ktere se siri pro zmenu mezi tzv. ABR (area border routers) - tzn. routery, ktere jsou na hranicich nekolika area.
+
*Tyto prvni dva typy LSA se siri pouze uvnitr jedne area. Dale pak existuji dalsi 2 typy LSA, ktere se siri pro zmenu mezi tzv. ABR (area border routers) - tzn. routery, ktere jsou na hranicich nekolika area.
  
3 a 4) Summary link advertisment - typ 3 je pouzivan pro rozesilani informace o sitich pripojenych do jednotlivych area a typ 4 popisuje routy k ASBR
+
*3 a 4) Summary link advertisment - typ 3 je pouzivan pro rozesilani informace o sitich pripojenych do jednotlivych area a typ 4 popisuje routy k ASBR
  
Dale je existuje jeste jeden typ LSA, ktery ovsem mezi 2 area neni siren.
+
*Dale je existuje jeste jeden typ LSA, ktery ovsem mezi 2 area neni siren.
  
5) External link advertisment - je rozesilan ASBR, ktere tak oznamuji cesty do siti mimo nas AS (autonomni system) - tzn. i staticke routy, ... - tyto LSA NEJSOU sireny do stub area.
+
*5) External link advertisment - je rozesilan ASBR, ktere tak oznamuji cesty do siti mimo nas AS (autonomni system) - tzn. i staticke routy, ... - tyto LSA NEJSOU sireny do stub area.
  
Stub area - tyto area by mely byt takove oblasti, ktere neobsahuji ASBR (informace z ASBR nejsou v takoveto oblasti sireny a nejsou sireny samozrejme ani mimo tuto oblast) V techto oblastech, pokud maji vice "vychodu" se muze stat, ze routovani nebude uplne optimalni - tzn. packety se z teto oblasti budou dostavat pres router, ktery je sice blizsi k jine area do ktere se ma dostat, ale celkove je tato cesta delsi (s vetsim costem). Castecne se tomu da zabranit spravnym nastavenim costu ...
+
*Stub area - tyto area by mely byt takove oblasti, ktere neobsahuji ASBR (informace z ASBR nejsou v takoveto oblasti sireny a nejsou sireny samozrejme ani mimo tuto oblast) V techto oblastech, pokud maji vice "vychodu" se muze stat, ze routovani nebude uplne optimalni - tzn. packety se z teto oblasti budou dostavat pres router, ktery je sice blizsi k jine area do ktere se ma dostat, ale celkove je tato cesta delsi (s vetsim costem). Castecne se tomu da zabranit spravnym nastavenim costu ...
To ze je nejaka area stub se konfiguruje v ospfd.conf:
+
*To ze je nejaka area stub se konfiguruje v ospfd.conf:
 
area V.X.Y.Z stub
 
area V.X.Y.Z stub
  
Totally stubby area - v techto oblastech jsou sireny jen LSA typu 1 a 2 a defaultni routy (docela sikovna vecicka - pak mame v tetchto oblastech opravdu velice male routovaci tabulky a OSPF konverguje daleko rychleji)
+
*Totally stubby area - v techto oblastech jsou sireny jen LSA typu 1 a 2 a defaultni routy (docela sikovna vecicka - pak mame v tetchto oblastech opravdu velice male routovaci tabulky a OSPF konverguje daleko rychleji)
 
Bohuzel je zde mala nevyhoda techto area a to, ze muzou mit jen JEDEN vystup do jinych area.
 
Bohuzel je zde mala nevyhoda techto area a to, ze muzou mit jen JEDEN vystup do jinych area.
 
Konfiguruje se v ospfd.conf:
 
Konfiguruje se v ospfd.conf:
 
area V.X.Y.Z stub no-summary
 
area V.X.Y.Z stub no-summary
  
Dale existuje jeste jeden typ LSA, ktery je ovsem pateri do rozsireni protokolu OSPF. Toto rozsireni vetsinou neni, pokud to neni explicitne povoleno zakompilovan do starsich verzi Quaggy ! (tzn. verze starsi nez 0.98.2 +-)
+
*Dale existuje jeste jeden typ LSA, ktery je ovsem pateri do rozsireni protokolu OSPF. Toto rozsireni vetsinou neni, pokud to neni explicitne povoleno zakompilovan do starsich verzi Quaggy ! (tzn. verze starsi nez 0.98.2 +-)
  
7) (mozna bych mel napsat 6, ale typ tohoto LSA je 7, takze proto 7. Typ 6 nevim co je - pokud se to nekomu chce hledat ... :) )
+
*7) (mozna bych mel napsat 6, ale typ tohoto LSA je 7, takze proto 7. Typ 6 nevim co je - pokud se to nekomu chce hledat ... :) )
 
Tyto LSA jsou sireny v tzv. NSSA (not so stubby area) z ASBR. Tyto LSA jsou prekladany na ABR na typ 5 a tudiz se pres tento typ LSA daji vcelku jednoduse sirit staticke routy ven z area, ale zaroven se zabrani vstupu techto rout do area, kam prijit nemusi.
 
Tyto LSA jsou sireny v tzv. NSSA (not so stubby area) z ASBR. Tyto LSA jsou prekladany na ABR na typ 5 a tudiz se pres tento typ LSA daji vcelku jednoduse sirit staticke routy ven z area, ale zaroven se zabrani vstupu techto rout do area, kam prijit nemusi.
 
Konfiguruje se v ospfd.conf pomoci:
 
Konfiguruje se v ospfd.conf pomoci:
 
area V.X.Y.Z stub [no-summary]
 
area V.X.Y.Z stub [no-summary]
  
NSSA jsou vlastne area silne podobne stub area s tim rozdilem, ze se siri ty LSA type 7 (jak uz jsem psal). Proto take mohou existovat NSSA, ktere se podobaji Totally stubby area, coz se konfiguruje take klicovym slovem no-summary.
+
*NSSA jsou vlastne area silne podobne stub area s tim rozdilem, ze se siri ty LSA type 7 (jak uz jsem psal). Proto take mohou existovat NSSA, ktere se podobaji Totally stubby area, coz se konfiguruje take klicovym slovem no-summary.

Aktuální verze z 8. 9. 2005, 16:13

OSPF je protokol pro distribuci informaci o routovani v jednom autonomni systemu (pro zjednoduseni v cele nasi siti :)). Je to link-state protokol, coz znamena, ze kazdy router zna topologii cele site (nebo jen sve area - zalezi na typu area ve ktere se dany router nachazi ...).

Teto protokol funguje zhruba takto:

  • 1) Po inicializaci a nebo jakekoliv zmene (vypadek linky, ...) router vygeneruje LSA
  • 2) Vsechny routery si navzajem vymeni tyto LSA zaplavou
  • 3) Kdyz zjisti, ze maji kompletni svoji LS (link-state) databazi (ktera obsahuje informace o linkach, routerech, ... v teto siti) spusti se algoritmus, ktery spocita optimalni cesty do kazde podsite v teto siti a podle toho upravi routovaci tabulky.
  • 4) Toto se opakuje pri kazde zmene. Pokud nenastavaji zadne zmeny, tak se take nic neposila a nic nepocita (tedy pokud nepocitam Hello packety, ktere se posilaji jen po jednotlivych linkach a pomoci nichz se zjistuje, zdali je tato linka jeste ziva nebo ne)

Informace o routovani se siri v tzv. LSA (link state advertisment), kterych je nekolik typu:

  • 1) router link advertisment - tyto "oznameni" jsou sireny zaplavovym zpusobem (tzn. poslany na kazdy router) uvnitr jedne area a siri tak informaci o tom, ktere interface routeru v teto area jsou a jejich stavu
  • 2) network link advertisment - tyto "oznameni" jsou rozsirovany pouze routery, ktere jsou zvoleny na urcitem segmentu jako DR (designated router) - tento router muze byt na jednom segmentu prave jeden a muze existovat i jeden zalozni. Tyto routery si drzi informace o routerech pripojenych do tohoto segmentu.

Pojmy ABR a ASBR

  • ABR se stava router, ktery je na hranici 2 area a ktery se stara o vymeny informaci mezi temito 2 area.
  • ASBR se stava router, ktery siri do site i nejakou externi informaci (tzn. v ospfd.conf uvedeme klicove slovo redistribute ... v sekci router ospf)
  • Router, ktery nemusi posilat do site distribuovat zadne staticke routy a ani zadne routy napriklad z BGP a pod., tak NEMUSI byt ASBR (bohuzel v nasi siti jsou temer vsechny routery ASBR)
  • Tyto prvni dva typy LSA se siri pouze uvnitr jedne area. Dale pak existuji dalsi 2 typy LSA, ktere se siri pro zmenu mezi tzv. ABR (area border routers) - tzn. routery, ktere jsou na hranicich nekolika area.
  • 3 a 4) Summary link advertisment - typ 3 je pouzivan pro rozesilani informace o sitich pripojenych do jednotlivych area a typ 4 popisuje routy k ASBR
  • Dale je existuje jeste jeden typ LSA, ktery ovsem mezi 2 area neni siren.
  • 5) External link advertisment - je rozesilan ASBR, ktere tak oznamuji cesty do siti mimo nas AS (autonomni system) - tzn. i staticke routy, ... - tyto LSA NEJSOU sireny do stub area.
  • Stub area - tyto area by mely byt takove oblasti, ktere neobsahuji ASBR (informace z ASBR nejsou v takoveto oblasti sireny a nejsou sireny samozrejme ani mimo tuto oblast) V techto oblastech, pokud maji vice "vychodu" se muze stat, ze routovani nebude uplne optimalni - tzn. packety se z teto oblasti budou dostavat pres router, ktery je sice blizsi k jine area do ktere se ma dostat, ale celkove je tato cesta delsi (s vetsim costem). Castecne se tomu da zabranit spravnym nastavenim costu ...
  • To ze je nejaka area stub se konfiguruje v ospfd.conf:

area V.X.Y.Z stub

  • Totally stubby area - v techto oblastech jsou sireny jen LSA typu 1 a 2 a defaultni routy (docela sikovna vecicka - pak mame v tetchto oblastech opravdu velice male routovaci tabulky a OSPF konverguje daleko rychleji)

Bohuzel je zde mala nevyhoda techto area a to, ze muzou mit jen JEDEN vystup do jinych area. Konfiguruje se v ospfd.conf: area V.X.Y.Z stub no-summary

  • Dale existuje jeste jeden typ LSA, ktery je ovsem pateri do rozsireni protokolu OSPF. Toto rozsireni vetsinou neni, pokud to neni explicitne povoleno zakompilovan do starsich verzi Quaggy ! (tzn. verze starsi nez 0.98.2 +-)
  • 7) (mozna bych mel napsat 6, ale typ tohoto LSA je 7, takze proto 7. Typ 6 nevim co je - pokud se to nekomu chce hledat ... :) )

Tyto LSA jsou sireny v tzv. NSSA (not so stubby area) z ASBR. Tyto LSA jsou prekladany na ABR na typ 5 a tudiz se pres tento typ LSA daji vcelku jednoduse sirit staticke routy ven z area, ale zaroven se zabrani vstupu techto rout do area, kam prijit nemusi. Konfiguruje se v ospfd.conf pomoci: area V.X.Y.Z stub [no-summary]

  • NSSA jsou vlastne area silne podobne stub area s tim rozdilem, ze se siri ty LSA type 7 (jak uz jsem psal). Proto take mohou existovat NSSA, ktere se podobaji Totally stubby area, coz se konfiguruje take klicovym slovem no-summary.