Žádané služby: Porovnání verzí

Z HKfree wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
(kde se vzalo tu se vzalo)
Řádek 31: Řádek 31:
 
==Pinger==
 
==Pinger==
 
Abyste nemuseli uživatele složitě trápit s konzolí a příkazy ping a tracert, můžete pro ně předkonfigurovat [http://ronja.kukleny.hkfree.org/download/pinger.zip pinger].
 
Abyste nemuseli uživatele složitě trápit s konzolí a příkazy ping a tracert, můžete pro ně předkonfigurovat [http://ronja.kukleny.hkfree.org/download/pinger.zip pinger].
 +
Pinger se objevil v HKfree spolu s uzivateli a spravci co studovali CVUT. Vytvoril ho kdysi jeden spravce na koleji Strahov prave pro ucely sledovani site. Mel tu vlastnost, ze jeho databaze se dala generovat (tedy konfiguracni soubory) primo z databaze uzivatelu strahovske pocitacove site (DUSPS). Proto byl a je tak jednoduchy. V konfiguraci je jen jmeno=IP_adresa a uz to jede.
 +
Co se tyce dostupnosti novych verzi, tak zadne nebudou, byla a je jen tato jedina verze a jinak se pinger vylepsovat nebude. Zjistoval sem to primo u McLEIe (autora).
  
 
(Kdo dodá informace, odkuč se pinger vzal, kde se dají sehnat aktuální verze, budiž blahořečen :-))
 
(Kdo dodá informace, odkuč se pinger vzal, kde se dají sehnat aktuální verze, budiž blahořečen :-))

Verze z 25. 8. 2006, 15:09

Tato stránka není hotová, můžete s jejím tvořením pomoci.

Žádané služby jsou takové, které by buč neměly v pořádné síti chybět, nebo velmi usnadní život uživatelům (ale i ostatním správcům).

Grafy

Různé grafy jsou dobré pro přehled. K dispozici je cacti na charonu (jméno a heslo guest, pro admin práva kontaktujte JRK). Aby cacti mohl stahovat grafy z vašeho routeru, potřebujete mít snmp.

Další možnost je použít Hotsanic, nebo MRTG, který ukládá data a kteslí grafy přimo na vašem routeru.

wewimo

Jendá se o skript, který vypíše sílu signálu klientů připojených na AP.

K dipozici je více verzí:

DNS

Každá oblast by měla mít funkční DNS záznamy (dopředné i reverzní), propojenost s centrálním DNS serverem hkfree by neměla také chybět.

DHCP

Pro pohodlí uživatelů tu je automatická konfigurace IP adres přes DHCP. (Přidá sem někdo princip DHCP relay?)

Rozpis rozsahů

Je dobré mít přehled o rozsazích v jednotlivých oblastech. Pokud nechcete vymýšlet vlastní tabulky, můžete využít databázi subnetů, kterou vytvořil pouw. http://svobodne-dvory.hkfree.org/?a=subnet

Pinger

Abyste nemuseli uživatele složitě trápit s konzolí a příkazy ping a tracert, můžete pro ně předkonfigurovat pinger. Pinger se objevil v HKfree spolu s uzivateli a spravci co studovali CVUT. Vytvoril ho kdysi jeden spravce na koleji Strahov prave pro ucely sledovani site. Mel tu vlastnost, ze jeho databaze se dala generovat (tedy konfiguracni soubory) primo z databaze uzivatelu strahovske pocitacove site (DUSPS). Proto byl a je tak jednoduchy. V konfiguraci je jen jmeno=IP_adresa a uz to jede. Co se tyce dostupnosti novych verzi, tak zadne nebudou, byla a je jen tato jedina verze a jinak se pinger vylepsovat nebude. Zjistoval sem to primo u McLEIe (autora).

(Kdo dodá informace, odkuč se pinger vzal, kde se dají sehnat aktuální verze, budiž blahořečen :-))