RouterboardJakoKlient
Obsah
Připojení k Routerboardu
Nastavení PC
Abychom se mohli k Routerboardu (dále jen "RB") připojit musíme ho mít síťovým kabelem připojený k PC a musí být na stejné síti jako PC, tedy připojený buď napřímo k PC nebo přes switch.
Připojení k RB pomocí Winboxu
Winbox je utilita s konfiguračním rozhraním RouterOS kterým jsou Routerboardy vybaveny. Routerboard lze nastavovat i přes webové rozhraní Webbox, ale Winbox je mnohem přehlednější.
Seženeme si Winbox, to je možné buď:
- Winbox lze stáhnout přes webové rozhraní Routerbordu, IP adresa v základním nastavení je vždy 192.168.88.1 maska 255.255.255.0 (na PC tedy nastavit např. adresu 192.168.88.2 s maskou 255.255.255.0) winbox se tedy bude nalézat na http://192.168.88.1/winbox/winbox.exe
- Nebo pokud máme připojení k Internetu lze ho stáhnout např. na webu Mikrotiku http://www.mikrotik.com/download/winbox.exe
Když Winbox máme připojíme se k RB tak, že:
- program spustíme a do kolonky "Connect to" zadáme IP nebo MAC adresu kterou náš RB má, tedy IP 192.168.88.1 nebo MAC, kterou zle zjistit buď z nálepky na RB nebo rozkliknutím tlačítka se třemi tečkami "..." napravo od boxu "Connect to". Pokud máme RB správně připojený aplikace nám vypíše seznam všech RB, které se nacházejí na stejné síti jako naše PC,
Pozn.: připojení po MAC je bráno jen jako nouzové a mnohdy není moc stabilní, použijeme ho tedy jenom pro nastavení IP a po tomto winbox zavřeme a přihlásíme přes IP.
- Do kolonky login zadáme "admin" bez uvozovek a kolonku password necháme prázdnou.
- Zmáčkneme tlačítko connect, čímž se přihlásíme do RB a winbox se přepne do konfiguračního okna, během prvního přihlášení si winbox bude z RB nejspíše stahovat pluginy, vyčkáme tedy než si to stáhne.
Nastavení IP
První co uděláme je nastavení IP, které jsme dostali od správce pro naše klientské zařízení.
IP adresa se nastavuje následovně:
- z menu na levé straně vybereme položku IP a podpoložku addresses, objeví se okno se seznamem všech IP které má RB nastaveny, v základním nastavení tam bude jedna položka s právě oněch 192.168.88.1.
- Stiskneme tlačítko červené "+", tím se dostaneme do nastavení nové IP adresy,
- do pole address zadáme nám přidělenou adresu a masku např. 10.107.10.20/25, maska se zadává ve formě počtu jedniček z masky v bitové formě např. zde http://ip-kalkulacka.nmonitoring.com/ je jednoduchá IP kalkulačka, kde si můžeme nechat masku "přeložit" na počet bitových jedniček, např. maska 255.255.255.0 odpovídá hodnotě /24, maska 255.255.255.128 hodnotě /25 atd.
- v poli Interface vybereme ether1
Nastavení Wifi
Další na programu je připojení RB bezdrátově na AP.
Předtím než se připojíme na AP je třeba wifi kartu přednastavit, z menu si rozklikneme položku Wireless, zde v záložce interfaces vidíme seznam všech bezdrátových rozhraní které má náš RB v sobě zapojené, většinou tam bude právě jedno nazvané wlan1, rozklikneme si tedy položku wlan dvojklikem a přepneme se do karty wireless, zde nastavíme:
- po pravé straně okna je spousta tlačítek, začínající "ok" a končící "advanced mode" nebo "simple mode" pokud vidíme "simple mode" necháme to být, pokud vidíme "advanced mode" klikneme na něj a přepneme se tak do pokročilého módu.
- nejdříve si přepneme položku "Country" na "Czech republic" jinak bysme měli problémy nascanovat některá AP, která vysílají na frekvencích, které jsou používané v ČR, jak např. interní 5GHz kanály.
- pokud máme RB ve kterém je miniPCI karta která má víc jak jeden výstup musíme položku "Antenna mode" přepnou tak, abysme používali ten výstup ke kterému máme připojenou anténu, nejlépe to jde zjistit, že si vybereme jednu položku, dáme scanovat sítě (tlačítko "Scan" napravo v okně), pak vybereme druhou položku a dáme zase scan, to nastavení které nám ukáže (nascanuje) více sítí bude to správné (rozdíl v počtu sítí je většinou 1:5 až 1:10),
Pozn. v okně Scan někdy musíme stisknout tlačítko start, někdy to scanuje rovnou po otevření okna, záleží na verzi RouterOS
- položku "Band" nastavme na 5GHz nebo 2,4GHz, podle toho co hodláme použít a,
- položku "Mode" na "station pseudobridge".
Když toto máme přednastavené jdeme na připojení k AP:
- Dáme scanovat sítě tlačítkem "Scan", ze seznamu vybereme AP ke kterému se chceme připojit a stiskneme "use network", okno zavřeme, všimneme si, že se nám vyplnila položka SSID názvem sítě kterou sme si vybrali,
- vyplníme položku "Radio name" tak abysme byli z pohledu AP snadno identifikovatelní, tzn. vyplníme např. náš nick,
- překontrolujeme že mode je nastaven na "station pseudobridge"!