Žádané služby: Porovnání verzí

Z HKfree wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Řádek 4: Řádek 4:
  
 
==Grafy==
 
==Grafy==
Různé grafy jsou dobré pro přehled. K dispozici je [http://cacti.hkfree.org cacti] na charonu (jméno a heslo guest, pro admin práva kontaktujte [http://wiki.hkfree.org/index.php/Slu%C5%BEby správce cacti]). Aby cacti mohl stahovat grafy z vašeho routeru, potřebujete funkční SNMP.
+
===Cacti===
 +
K dispozici je [http://cacti.hkfree.org cacti] na charonu (jméno a heslo guest, pro admin práva kontaktujte [http://wiki.hkfree.org/index.php/Slu%C5%BEby správce cacti]). Aby cacti mohl stahovat grafy z vašeho routeru, potřebujete funkční [[SNMP]].
  
 +
===HotSaNIC===
 
Další možnost je použít Hotsanic, nebo MRTG, který ukládá data a kteslí grafy přimo na vašem routeru.
 
Další možnost je použít Hotsanic, nebo MRTG, který ukládá data a kteslí grafy přimo na vašem routeru.
 +
 +
===Graf ztráty paketů===
 +
*[[Graf ztráty paketů]]
  
 
==Wewimo==
 
==Wewimo==

Verze z 9. 7. 2007, 15:49

Tato stránka není hotová, můžete s jejím tvořením pomoci.

Žádané služby jsou takové, které by buč neměly v pořádné síti chybět, nebo velmi usnadní život uživatelům (ale i ostatním správcům).

Grafy

Cacti

K dispozici je cacti na charonu (jméno a heslo guest, pro admin práva kontaktujte správce cacti). Aby cacti mohl stahovat grafy z vašeho routeru, potřebujete funkční SNMP.

HotSaNIC

Další možnost je použít Hotsanic, nebo MRTG, který ukládá data a kteslí grafy přimo na vašem routeru.

Graf ztráty paketů

Wewimo

Jendá se o skript, který vypíše sílu signálu klientů připojených na AP.

K dipozici je více verzí:

DNS

Každá oblast by měla mít funkční DNS záznamy (dopředné i reverzní), propojenost s centrálním DNS serverem hkfree by neměla také chybět.

DHCP

Pro pohodlí uživatelů tu v některých oblastech je automatická konfigurace IP adres přes DHCP.

Rozpis rozsahů

Je dobré mít přehled o rozsazích v jednotlivých oblastech. Pokud nechcete vymýšlet vlastní tabulky, můžete využít databázi subnetů, kterou vytvořil pouw.

Pinger

Abyste nemuseli uživatele složitě trápit s konzolí a příkazy ping a tracert, můžete pro ně předkonfigurovat pinger. Pinger se objevil v HKfree spolu s uzivateli a spravci co studovali CVUT. Vytvoril ho kdysi jeden spravce na koleji Strahov prave pro ucely sledovani site. Mel tu vlastnost, ze jeho databaze se dala generovat (tedy konfiguracni soubory) primo z databaze uzivatelu strahovske pocitacove site (DUSPS). Proto byl a je tak jednoduchy. V konfiguraci je jen jmeno=IP_adresa a uz to jede. Co se tyce dostupnosti novych verzi, tak zadne nebudou, byla a je jen tato jedina verze a jinak se pinger vylepsovat nebude. Zjistoval sem to primo u McLEIe (autora).

(Kdo dodá informace, odkuč se pinger vzal, kde se dají sehnat aktuální verze, budiž blahořečen :-))