Žádané služby: Porovnání verzí

Z HKfree wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Řádek 6: Řádek 6:
  
 
===Monitor===
 
===Monitor===
V HKFree mame monitorovaci server [http://monitor.hkfree.org Monitor], na kterem bezi sluzby cacti a smokeping, jakekoli dotazy vam zodpovi a upravy provede [[http://wiki.hkfree.org/index.php/Slu%C5%BEby#Monitor|team monitor]].
+
V HKFree mame monitorovaci server [http://monitor.hkfree.org Monitor], na kterem bezi sluzby cacti a smokeping, jakekoli dotazy vam zodpovi a upravy provede [[http://wiki.hkfree.org/index.php/Slu%C5%BEby#Monitor|team-monitor]].
  
 
====Cacti====
 
====Cacti====
Řádek 12: Řádek 12:
  
 
====Smokeping====
 
====Smokeping====
Grafovani odezvy a packetlossu pomoci sluzby [http://monitor.hkfree.org/cgi-bin/smokeping.cgi smokeping] bezi na Monitoru. Pro upravy kontaktujte [[Slu%C5%BEby#Monitor|spravce Monitoru]].  
+
Grafovani odezvy a packetlossu pomoci sluzby [http://monitor.hkfree.org/cgi-bin/smokeping.cgi smokeping] bezi na Monitoru. Pro upravy kontaktujte [[Slu%C5%BEby#Monitor|spravce Monitoru]].
  
 
===HotSaNIC===
 
===HotSaNIC===

Verze z 17. 11. 2007, 11:47

Tato stránka není hotová, můžete s jejím tvořením pomoci.

Žádané služby jsou takové, které by buč neměly v pořádné síti chybět, nebo velmi usnadní život uživatelům (ale i ostatním správcům).

Grafy

Monitor

V HKFree mame monitorovaci server Monitor, na kterem bezi sluzby cacti a smokeping, jakekoli dotazy vam zodpovi a upravy provede [[1]].

Cacti

K dispozici je cacti na Monitoru (pro admininstraci kontaktujte spravce Monitoru). Aby cacti mohl stahovat grafy z vašeho routeru, potřebujete funkční SNMP.

Smokeping

Grafovani odezvy a packetlossu pomoci sluzby smokeping bezi na Monitoru. Pro upravy kontaktujte spravce Monitoru.

HotSaNIC

Další možnost je použít Hotsanic, nebo MRTG, který ukládá data a kteslí grafy přimo na vašem routeru.

Graf ztráty paketů

Návod je na Graf ztráty paketů

Wewimo

Jendá se o skript, který vypíše sílu signálu klientů připojených na AP.

K dipozici je více verzí:


DNS

Každá oblast by měla mít funkční DNS záznamy (dopředné i reverzní), propojenost s centrálním DNS serverem hkfree by neměla také chybět.


DHCP

Pro pohodlí uživatelů tu v některých oblastech je automatická konfigurace IP adres přes DHCP.


Web APčka

Vzorový web AP - ZitnyP připravil vzorový web, který může kdokoliv použít pro svoji oblast.


Rozpis rozsahů

Je dobré mít přehled o rozsazích v jednotlivých oblastech. Pokud nechcete vymýšlet vlastní tabulky, můžete využít databázi subnetů, kterou vytvořil pouw.


Pinger

Abyste nemuseli uživatele složitě trápit s konzolí a příkazy ping a tracert, můžete pro ně předkonfigurovat pinger.

Pinger se objevil v HKfree spolu s uzivateli a spravci co studovali CVUT. Vytvoril ho kdysi jeden spravce na koleji Strahov prave pro ucely sledovani site. Mel tu vlastnost, ze jeho databaze se dala generovat (tedy konfiguracni soubory) primo z databaze uzivatelu strahovske pocitacove site (DUSPS). Proto byl a je tak jednoduchy. V konfiguraci je jen jmeno=IP_adresa a uz to jede.

Co se tyce dostupnosti novych verzi, tak zadne nebudou, byla a je jen tato jedina verze a jinak se pinger vylepsovat nebude. Zjistoval sem to primo u McLEIe (autora).