Žádané služby

Z HKfree wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Tato stránka není hotová, můžete s jejím tvořením pomoci.

Žádané služby jsou takové, které by buč neměly v pořádné síti chybět, nebo velmi usnadní život uživatelům (ale i ostatním správcům).

Grafy

Různé grafy jsou dobré pro přehled. K dispozici je cacti na charonu (jméno a heslo guest, pro admin práva kontaktujte JRK). Aby cacti mohl stahovat grafy z vašeho routeru, potřebujete mít snmp.

Další možnost je použít Hotsanic, nebo MRTG, který ukládá data a kteslí grafy přimo na vašem routeru.

wewimo

Jendá se o skript, který vypíše sílu signálu klientů připojených na AP.

K dipozici je více verzí:

DNS

Každá oblast by měla mít funkční DNS záznamy (dopředné i reverzní), propojenost s centrálním DNS serverem hkfree by neměla také chybět.

DHCP

Pro pohodlí uživatelů tu v některých oblastech je automatická konfigurace IP adres přes DHCP.

Rozpis rozsahů

Je dobré mít přehled o rozsazích v jednotlivých oblastech. Pokud nechcete vymýšlet vlastní tabulky, můžete využít databázi subnetů, kterou vytvořil pouw.

Pinger

Abyste nemuseli uživatele složitě trápit s konzolí a příkazy ping a tracert, můžete pro ně předkonfigurovat pinger. Pinger se objevil v HKfree spolu s uzivateli a spravci co studovali CVUT. Vytvoril ho kdysi jeden spravce na koleji Strahov prave pro ucely sledovani site. Mel tu vlastnost, ze jeho databaze se dala generovat (tedy konfiguracni soubory) primo z databaze uzivatelu strahovske pocitacove site (DUSPS). Proto byl a je tak jednoduchy. V konfiguraci je jen jmeno=IP_adresa a uz to jede. Co se tyce dostupnosti novych verzi, tak zadne nebudou, byla a je jen tato jedina verze a jinak se pinger vylepsovat nebude. Zjistoval sem to primo u McLEIe (autora).

(Kdo dodá informace, odkuč se pinger vzal, kde se dají sehnat aktuální verze, budiž blahořečen :-))