Emaily v HKfree

Z HKfree wiki
Verze z 8. 6. 2022, 14:47, kterou vytvořil Bkralik (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Základní informace

V HKFree provozujeme mailserver, který můžete používat pro odesílání Vaší pošty, ale případně si na něm můžete i nechat zřídit schránku. Jeho hlavní webová adresa je mail.hkfree.org.

Mailserver spravuje bkralik, pokud chcete založit mailovou schránku a nebo máte nějaký problém, nebojte se ozvat!

Základní služby, které zde běží jsou:

Ochozí pošta - SMTP

Adresa SMTP serveru: smtp.hkfree.org
Port SMTP serveru: 587 (SSL/TLS). Dostupné jsou i dříve použávané porty 25 a 465, jejich použití se ale prosím vyvarujte.

Příchozí pošta - IMAP

Adresa IMAP serveru: imap.hkfree.org
Port IMAP serveru: 993 (SSL/TLS). Dostupný je i nezabezpečený port 143, ale ten prosím nepoužívejte.

Uživatelské jméno: je Vaše celá emailová adresa, například jmeno@hkfree.org.
Heslo: dostali jste ho po registraci od bkralika, případně jste si ho změnili (Změna hesla).

K dispozici je i starší protokol POP3 (na adrese pop3.hkfree.org, port 995), ale jeho použití není doporučeno

Webový emailový klient

Ke čtení mailů můžete krom přímého přístupu přes IMAP použít i webový klient dostupný na adrese mail.hkfree.org/roundcube

Filtrování emailů

Emaily přicházející do hkfree jsou kontrolovány na výskyt virů a spamu. Čistě spamové zprávy jsou přímo odmítnuty a vráceny odesilateli, podezřelé zprávy jsou zařazeny do složky Spam.

Změna hesla

Svoje heslo si můžete změnit na adrese mail.hkfree.org/postfixadmin/users/login.php

Pokud se do postfixadminu nemůžete přihlásit kontaktujte správce bkralika (Bkralik).

Přesměrování (forward) na jiný email, automatická odpověď

Pokud potřebujete přesměrovat všechnu příchozí poštu na jiný server nebo nastavit automatickou odpověď (v nepřítomnosti atp.), může tak učinit přes postfixadmin: mail.hkfree.org/postfixadmin/users/login.php.

Technologie použité na mailserveru

Samotné jádro mailserveru je MTA Postfix, poskytující SMTP a SMTPs. Na něj je navázaný MDA Dovecot, poskytující jak IMAP/IMAPs, tak POP3/POP3s. Dovecot zároveň poskytuje SASL autentikačního daemona pro Postfix. Pro podporu protokolu ManageSieve pak provozujeme server Pigeonhole z DovecotSuite.

Uživatelské rozhranní je tvořeno portálem PostfixAdmin, zajišťujícím správu uživatelů a možnost změnu hesla a webmailem RoundCube, poskytujícím kompletní webové rozhranní pro čtení a odesílání emailů. V RoundCube provozujeme plugin Sieve, umožňující komunikaci s ManageSieve serverem.

Pro obranu přes Spamem provozujeme antispam Rspamd. Ten se stará nejen o filtraci samotnou, ale i GreyListing a DKIM podepisování odcházejících zpráv. Do Postfixu je připojen přes Milter protokol. Další důležitou komponentou (taktéž připojenou do Postfixu přes Milter) pak je PostSRSd, malý daemon který zajišťuje přepisování zdrojových adres emailů do tvaru kompatibilního s SPF záznamy.

Poslední součástí našeho "mail stacku" je poskytovatel mailových konferencí GNU Mailman 3.

Maily z jiných strojů hkfree

Pokud máte skoro jakýkoliv linuxový server v hkfree, je dobré na něm nakonfigurovat MTA, aby z něj bylo možné posílat maily. Maily v linuxu jsou totiž "system-wide" záležitost, aplikace téměř vždy používá systémové MTA.

Debian

Na debianu je nejjednodušší použít exim4, který se obvykle vyskytuje už předinstalován v distribuci. Debian má vychytanou konfiguraci, narozdíl od ostatních distribucí má na konfiguraci pomocníka jménem exim4-config. Pokud tedy chcete nakonfigurovat exim na debianu, stačí spustit

  dpkg-reconfigure exim4-config

a řídit se průvodcem. Důležité je zvolit možnost Mail sent by smarthost a poté v pozdější části nastavit jako smarthost hkfreečkový mailserver - smtp.hkfree.org
Důležité také je, mít správně nastavené hostname (/etc/hostname) a mailname (/etc/mailname). V hostname má být jenom hostname, v mailname celé fqdn. (Př.: pro server homes.hkfree.org je hostname homes, mailname homes.hkfree.org)