Emaily v HKfree

Z HKfree wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Základní informace

  • POP3: charon.hkfree.org (nebo pop3.hkfree.org) - příchozí pošta
  • IMAP: charon.hkfree.org (nebo imap.hkfree.org) - příchozí pošta
  • SMTP: charon.hkfree.org (nebo smtp.hkfree.org) - odchozí pošta


uživatel pop3 serveru je Vaše celá emailová adresa, např: somebody@hkfree.org

heslo je to co máte na registračním formuláři nebo to, na co jste si ho změnili.


Doporučuji zapnout v poštovním klientovi používání ssl (šifrování) pro pop a imap. Podpora TLS pro smtp je v plánu...


Webmail je přístupný na adresách http://webmail.hkfree.org/ a https://webmail.hkfree.org/horde


Filtrování emailů

Emaily přicházející do hkfree jsou kontrolovány na výskyt virů a spamu. Jako antivir je v hkfree zaměstnán clamav, o identifikaci spamu se pokouší spamassassin s pomocí programů razor a dcc. Pokud si antivir myslí, že email obsahuje virus, pouze příjemce varuje a email je přesto doručen. I antivir se může mýlit, takže zahazavat zavirované emaily automaticky by nebylo nejlepší řešení... Nemusím snad dodávat, že otevírat zavirovanou přílohu bez dodatečného otestování nebo vyléčení domácím antivirem není moc chytré...

Email je doručen také jedná-li se o spam. V tom případě je položka "X-Spam-Flag:" v hlavičce emailu nastavena na YES a do položky "Subject" je přidáno "*****SPAM*****". Je tedy možné viry a spam v poštovním klientu filtrovat do jiné složky, než ve které se nacházejí "nezávadné" emaily.


Spamassassin

Spamassassin používá analýzu textu (Bayes) jako jednu z metod rozpoznání spamu. Aby byl úspěšný, musí se hodně učit. Učí se ze zpráv, které se mu dostanou "pod ruku". Občas se ale splete a pak je dobré ho opravit. Jak praví známé přísloví, Spamassassin se chybami učí. Spamassassin může naštěstí udělat jen dvě chyby: buč označit korektní email jako spam, nebo označit spam jako korektní email. V prvním případě email přepošlete na adresu notspam@hkfree.org, ve druhém případě na adresu spam@hkfree.org. Tyto dvě adresy používejte jenom pokud se spamassassin splete, posílat např. správně rozpoznaný spam na spam@hkfree.org nemá žádný smysl. Bohužel Spamassassinu nestačí obyčejné přeposlání zprávy (forwardování), protože se tak zničí spousta důležitých informací uložených v hlavičce emailu. Jak správně vzdělávat Spamassassin pomocí běžných poštovních klientů je popsáno na následujících řádcích:


  • Eudora: vyberte zprávu, jděte do menu "Message", vyberte "redirect", vyplňte adresu a odešlete


  • Evolution: vyberte zprávu, jděte do menu "Akce", vyberte podmenu "Přeposlat jako", vyberte "Přesměrovat", vyplňte adresu a odešlete


  • KMail: ve verzi 1.6 a pozdější je potřeba nejdříve zkopírovat zprávu do složky "odeslané" a pak vybrat "Poslat znovu..." z menu "Zpráva"


  • Lotus Notes: nejspíš neumí znovu poslat zprávu


  • Microsoft Outlook 97: dvojitě klikněte na zprávu, takže se otevře v novém okně. Klikněte na "Nástroje", "Přeposlat tuto zprávu". Objeví se varování, že nejste původní odesilatel zprávy. Klikněte na OK. Objeví se okno zprávy. Upravte položku "Komu:" a klikněte na "Odeslat".


  • Microsoft Outlook 2000 a vyšší: stejné jako u Outlooku 97, jenom místo menu "Nástroje" použijte menu "Akce"


  • Microsoft Outlook Express: nejspíš neumí znovu poslat zprávu


  • Mozilla Thunderbird: sama o sobě neumí poslat znovu zprávu, ale můžete ji to naučit nainstalováním redirect pluginu mailredirect


  • Mutt: vyberte zprávu a použijte příkaz bounce stisknutím klávesy "b"


  • Netscape Communicator 4.x a 7.x: nejspíš neumí znovu poslat zprávu


  • OS/X Mail.app: otevřete nebo vyberte zprávu, vyberte menu "Message" a vyberte "Bounce to sender" nebo "Redirect"


  • Pegasus Mail: klikněte na "Forward" a vyberte "Forward the messages without editing (redirect, or bounce)"


  • Sylpheed: klikněte na zprávu, vyberte menu "Message", vyberte "Redirect", vyplňte položku "To:" a odešlete.


  • TheBat!: vyberte zprávu, stiskněte klávesy Ctrl+F6, vyplňte položku To:, odešlete



Čím víc budete Spamassassin vzdělávat, tím úspěšnější bude při rozpoznávání spamu.


Lokální emaily na Charonovi

Uživatelé vlastnící shell konto na Charonovi mají k dispozici emailovou adresu ve tvaru login@charon.hkfree.org. Emaily přicházející na tuto adresu je možné číst a vybírat přes imap a pop3. Login a heslo jsou stejné jako při přihlašování na Charona.

Pokud chcete číst lokální emaily přímo na Charonovi, musíte provést drobné úpravy v nastavení vašeho oblíbeného poštovního programu. Lokální schránky už totiž nejsou umístěny ve /var/mail/vas_login ve formátu mailbox, ale v ~/Maildir/ ve formátu maildir.


  • mutt: spusťte mutt s parametrem -f ~/Maildir/, nebo přidejte do souboru ~/.muttrc tento řádek:
 set spoolfile="$HOME/Maildir/"


  • mailx: neumí pracovat se schránkami ve formátu maildir. Použijte program nail, který má podobné ovládání jako mailx (man 1 nail).