Emaily v HKfree

Z HKfree wiki
Verze z 2. 12. 2008, 19:11, kterou vytvořil Bkralik (diskuse | příspěvky) (změněn link na SHELL)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Základní informace

  • POP3: pop3.hkfree.org - příchozí pošta - jen pokud máte v hkfree schránku
  • IMAP: imap.hkfree.org - příchozí pošta - jen pokud máte v hkfree schránku
  • SMTP: smtp.hkfree.org - odchozí pošta


Uživatel pop3 serveru je Vaše celá emailová adresa, např. jmeno@hkfree.org

Heslo je to které máte na registračním formuláři nebo to, na které jste si ho změnili.


Doporučuji zapnout v poštovním klientovi používání ssl (šifrování) pro pop a imap. Je možné zapnout podporu šifrování (TLS) i pro odchozí poštu.


Webmail je přístupný na adresách http://webmail.hkfree.org/ a https://webmail.hkfree.org/horde

Filtrování emailů

Emaily přicházející do hkfree jsou kontrolovány na výskyt virů a spamu. Jako antivir je v hkfree zaměstnán clamav, o identifikaci spamu se pokouší DSPAM. Spam se snaží odhalit i přímo SMTP server ještě před přijetím kompletní zprávy, a to pomocí metody nazývané greylisting a také kontrolou adresy odesílajícího serveru proti databázím open-relay poštovních serverů. Pokud si antivir myslí, že email obsahuje virus, je zpráva označena jako spam a doručena do schránky. I antivir se může mýlit, takže zahazovat zavirované emaily automaticky by nebylo nejlepší řešení. Nemusím snad dodávat, že otevírat zavirovanou přílohu bez dodatečného otestování nebo vyléčení domácím antivirem není moc chytré...

Pokud DSPAM považuje zprávu za spam, přidá do předmětu zprávy řetězec "***SPAM***", přidá položku "X-DSPAM-Result: Spam" do hlaviček zprávy a zprávu doručí do poštovní schránky. Stejně postupuje i v případě "zavirované" zprávy, jen hodnotu hlavičky "X-DSPAM-Result" nenastaví na "Spam", ale na "Virus". Je tedy možné viry a spam v poštovním klientu filtrovat do jiné složky, než ve které se nacházejí "nezávadné" emaily.

DSPAM

DSPAM statisticky analyzuje každou příchozí zprávu a na základě této analýzy rozhoduje, jestli se jedná o spam nebo korektní email. Samozřejmě se občas splete (žádný učený z nebe nespadl :) a pak by ho měl uživatel opravit. DSPAM si svoji chybu zapamatuje a poučí se z ní. Pokud ho uživatel neopraví, bude dělat DSPAM stejné chyby pořád dokola. Čím víc zpráv DSPAM zpracuje, tím přesnější bude. Správně vytrénovaný DSPAM může dosáhnout přesnost až až 99.991%, což odpovídá dvoum chybám v 22786 doručených zprávách! DSPAM má samostatnou databázi pro každého uživatele, takže si ho každý uživatel může vycvičit speciálně pro svou vlastní příchozí poštu.

DSPAM je možné opravovat přeposíláním špatně označených zpráv na speciální emailové adresy - když DSPAMu nějaký spam proklouzne (tj. nepřidá řetězec ***SPAM*** do předmětu zprávy, nebo nepřesune spam do karantény), přepošlete ho na adresu spam@hkfree.org. Pokud označí korektní zprávu jako spam, přepošlete mu ji na adresu nonspam@hkfree.org. Tyto dvě adresy používejte jenom pokud se DSPAM splete, posílat např. správně rozpoznaný spam na spam@hkfree.org nemá žádný smysl.

DSPAM je možné ovládat a vzdělávat také přes webové rozhraní na adrese

https://dspam.hkfree.org

Přihlašovací jméno i heslo je stejné jako pro přihlášení k emailové schránce.

Místo přeposílání špatně označených zpráv na adresy spam@hkfree.org a nonspam@hkfree.org je možné použít záložku "Historie" ve webovém rozhraní DSPAMu. Stačí označit špatně rozpoznané zprávy a kliknout na tlačítko "Znovu naučit zaškrtnuté".

Jak už bylo řečeno, standardně je spam doručován do poštovní schránky s řetězcem ***SPAM*** přidaným do předmětu zprávy. Přes webové rozhraní je možné nastavit doručování spamu do "karantény" (takže do poštovní schránky nedorazí). Zprávy v karanténě je možné kontrolovat přes webové rozhraní. Pokud se v karanténě objeví nějaká korektní zpráva, klikněte na ni a pak klikněte na tlačítko "Doručit zaškrtnuté". Zpráva pak bude doručena do schránky a DSPAM se ji znovu naučí.

Lokální emaily na Charonovi

Uživatelé vlastnící shell konto na Charonovi mají k dispozici emailovou adresu ve tvaru login@charon.hkfree.org. Emaily přicházející na tuto adresu je možné číst a vybírat přes imap a pop3. Login a heslo jsou stejné jako při přihlašování na Charona.

Pokud chcete číst lokální emaily přímo na Charonovi, musíte provést drobné úpravy v nastavení vašeho oblíbeného poštovního programu. Lokální schránky už totiž nejsou umístěny ve /var/mail/vas_login ve formátu mailbox, ale v ~/Maildir/ ve formátu maildir.


  • mutt: spusťte mutt s parametrem -f ~/Maildir/, nebo přidejte do souboru ~/.muttrc tento řádek:
 set spoolfile="$HOME/Maildir/"


  • mailx: neumí pracovat se schránkami ve formátu maildir. Použijte program nail, který má podobné ovládání jako mailx (man 1 nail).


Přístup z Internetu

Emaily ze schránky jmeno@hkfree.org je samozřejmě možné vybírat odkudkoli - jak z hkfree, tak z Internetu. Pro odchozí poštu je ale možné používat server smtp.hkfree.org jen zevnitř hkfree. Důvodem je, aby náš smtp server nemohl sloužit jako tzv. "open relay" např. spammerům. Pokud ale chcete používat smtp.hkfree.org i z Internetu (např. vás nebaví na notebooku pořád měnit nastavení podle toho, přes kterého poskytovatele jste zrovna připojeni), jedna možnost tu je. Nutností je mít v hkfree poštovní schránku (jmeno@hkfree.org). V nastavení serveru pro odchozí poštu ve vašem poštovním klientovi si zaškrtněte položku "smtp server vyžaduje přihlášení" (nebo tak podobně). Přihlašovací jméno vyplňte stejné jako při vybírání pošty, tj. jmeno@hkfree.org. Heslo je také stejné (poštovní klient se na heslo zeptá většinou až při prvním pokusu o odeslání emailu). Pro větší bezpečnost (hlavně kvůli přihlašovacím údajům) vyberte také použití šifrovaného přenosu (TLS, SSL, ...).

Změna hesla

http://www.hkfree.org/mail/passwd.php