FTP server - jak si nastavim vlastni ftp server pomoci Serv-U: Porovnání verzí

Z HKfree wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
 
Řádek 1: Řádek 1:
hned se to doho pustim a udelam.
+
'''Navod, kterak si nastavit a nakonfigurovat vlastní FTP server od Serv-U - windows'''
 +
V siti HKfree se mimo jine sdili mnozstvi uzitecnych dat, které je potřeba sdílet jiným uživatelům a nabídnout jim tato data ke stažení. Výhody uploadu na společný Share server (charon) jsou v tom, že trafic od vás je jen jednou. Ovšem, pokud chcete nabídnout touto cestou vše, co máte, musíte zaplácat místo na share. A ten není nafukovací. Proto se také v sítích rozšiřuje tvorba vlastních FTP serverů. Jeden z oblýbených Serv-U bych zde popsal, jak jej nastavit a nakonfigurovat.
 +
Proč jsem zvolil Serv-U? protože jej znám, přijde mi velice jednoduchžý na konfiguraci a pro základ je zdarma.
 +
 
 +
== Stažení a instalace ==
 +
* Serv-U můžete stáhnout na oficiálních stránkách produktu [http://www.serv-u.com Serv-U]
 +
* Spustíme instalaci. Ta se na nic neptá, jen na souhlas s licencí. Všechno další se odkliká "OK".
 +
* na konci instalace vám produkt poděkuje a zeptá se, zda má rovnou spustit administrátora a umístit ikonku na admina na plochu.
 +
* pokud spustíte rovnou admina, proběhne základní nastavení
 +
 
 +
== Poinstalační nastavení ==
 +
* prvním dotazem je, zda vůbec chcete pokračovat v prvotním nastavení. Pokud dáte "next", podíváme se na další...
 +
* Zeptá se nás, zda má administrátor zobrazit malé ikonky - "enable small images with the menu items"
 +
* další otázka je, zda se má spustit lokální ftp server a zda se k němu má rovnou administrátor připojit. (ftp server má dvě části. Administrátorský program a daemona - službu zajišťující samotné FTP)
 +
* po stisku "next" se v administrátorovi zobrazí zelený terčík, že je server spuštěný a už se nás ptá na vlastní konfiguraci ftp serveru. První otázka je na IP adresu vlastního počítače. Pokud máte jen lokální, vyplňte ji. (zjistíte v příkazové řádce napsáním "ipconfig"). Pokud máte i veřejnou IP a chcete přistupovat k serveru i z venku, podíváme se na nastavení další domény později. Nyní tedy interní IP.
 +
* položka "Domain name" je doménové jméno počítače. Např. "hugo.oblast.hkfree.org"
 +
* otázka "istall as system service" znamená, zda se má server pouštět jako systémová služba po startu PC, běžící na pozadí, nebo zda si chcete FTP server spouštět ručně. Doporučuji jako službu.
 +
* "Allow anonymous acces" je povolení či zakázání přístupu anonymních připojení. Je zcela na vás.
 +
* pokud nedáte povolení, zeptá se zda má vytvořit účet. pokud dáte, rovnou tvoříme účet.
 +
* pokud tvoříme účet, tak zadáme jméno, v dalším okně heslo.
 +
* nyní jsme na stejném místě jako kdybychom dali povolit anonymy. Vybíráme domácí adresář. Je to ten adresář, který vidí uživatelé ihned po přihlášení. Můžeme nalistovat.
 +
* "lock the user in home directory" znamená zamknutí uživatele v domácím adresáři. Jinými slovy, pokud nasdílíte něco o úroveň výše než je domácí adresář, uživatelé se z domácího nedostanou. POkud ovšem tuto možnost odemknete, uživatelé se dostanou všude tam, kam jim povolujete sdílením přístup. (domácí adresář pak není kořenový pro FTP, ale ocitnete se uprostřed.. jakoby výchozí)
 +
* "Accout admin privileg" je nastavení administrátorských práv. Toto má význam, pokud máte na jiném PC administrátora od Serv-U a chcete spravovat svůj server na dálku. Dáme tedy "No privileg"
 +
* Finish. Jsme u konce. Máme nastavenou doménu a uživatelské konto.
 +
 
 +
== Nastavení sdílených dat a podrobností ==

Verze z 26. 9. 2005, 16:54

Navod, kterak si nastavit a nakonfigurovat vlastní FTP server od Serv-U - windows V siti HKfree se mimo jine sdili mnozstvi uzitecnych dat, které je potřeba sdílet jiným uživatelům a nabídnout jim tato data ke stažení. Výhody uploadu na společný Share server (charon) jsou v tom, že trafic od vás je jen jednou. Ovšem, pokud chcete nabídnout touto cestou vše, co máte, musíte zaplácat místo na share. A ten není nafukovací. Proto se také v sítích rozšiřuje tvorba vlastních FTP serverů. Jeden z oblýbených Serv-U bych zde popsal, jak jej nastavit a nakonfigurovat. Proč jsem zvolil Serv-U? protože jej znám, přijde mi velice jednoduchžý na konfiguraci a pro základ je zdarma.

Stažení a instalace

 • Serv-U můžete stáhnout na oficiálních stránkách produktu Serv-U
 • Spustíme instalaci. Ta se na nic neptá, jen na souhlas s licencí. Všechno další se odkliká "OK".
 • na konci instalace vám produkt poděkuje a zeptá se, zda má rovnou spustit administrátora a umístit ikonku na admina na plochu.
 • pokud spustíte rovnou admina, proběhne základní nastavení

Poinstalační nastavení

 • prvním dotazem je, zda vůbec chcete pokračovat v prvotním nastavení. Pokud dáte "next", podíváme se na další...
 • Zeptá se nás, zda má administrátor zobrazit malé ikonky - "enable small images with the menu items"
 • další otázka je, zda se má spustit lokální ftp server a zda se k němu má rovnou administrátor připojit. (ftp server má dvě části. Administrátorský program a daemona - službu zajišťující samotné FTP)
 • po stisku "next" se v administrátorovi zobrazí zelený terčík, že je server spuštěný a už se nás ptá na vlastní konfiguraci ftp serveru. První otázka je na IP adresu vlastního počítače. Pokud máte jen lokální, vyplňte ji. (zjistíte v příkazové řádce napsáním "ipconfig"). Pokud máte i veřejnou IP a chcete přistupovat k serveru i z venku, podíváme se na nastavení další domény později. Nyní tedy interní IP.
 • položka "Domain name" je doménové jméno počítače. Např. "hugo.oblast.hkfree.org"
 • otázka "istall as system service" znamená, zda se má server pouštět jako systémová služba po startu PC, běžící na pozadí, nebo zda si chcete FTP server spouštět ručně. Doporučuji jako službu.
 • "Allow anonymous acces" je povolení či zakázání přístupu anonymních připojení. Je zcela na vás.
 • pokud nedáte povolení, zeptá se zda má vytvořit účet. pokud dáte, rovnou tvoříme účet.
 • pokud tvoříme účet, tak zadáme jméno, v dalším okně heslo.
 • nyní jsme na stejném místě jako kdybychom dali povolit anonymy. Vybíráme domácí adresář. Je to ten adresář, který vidí uživatelé ihned po přihlášení. Můžeme nalistovat.
 • "lock the user in home directory" znamená zamknutí uživatele v domácím adresáři. Jinými slovy, pokud nasdílíte něco o úroveň výše než je domácí adresář, uživatelé se z domácího nedostanou. POkud ovšem tuto možnost odemknete, uživatelé se dostanou všude tam, kam jim povolujete sdílením přístup. (domácí adresář pak není kořenový pro FTP, ale ocitnete se uprostřed.. jakoby výchozí)
 • "Accout admin privileg" je nastavení administrátorských práv. Toto má význam, pokud máte na jiném PC administrátora od Serv-U a chcete spravovat svůj server na dálku. Dáme tedy "No privileg"
 • Finish. Jsme u konce. Máme nastavenou doménu a uživatelské konto.

Nastavení sdílených dat a podrobností