Jabber

Z HKfree wiki
Verze z 16. 2. 2008, 13:24, kterou vytvořil Kendy (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Autor postupu: Kendy
Wikizace: Pavkriz

Co je to Jabber

Jabber je otevřený protokol pro chatování po síti. Můžete na své klávesnici psát zprávy pro vaše kamarády podobně jako mail. Na rozdíl od mailu však oni vaše zprávy okamžitě vidí na svém monitoru. Podobných chatovacích prokolů je celá řada. Asi nejznámější je u nás ICQ (i seek you), Aim, Yahoo! Messenger, MSN a podobně. Každý z těchto konkurentů je však řešen proprietálně, tzn. má svůj vlastní protokol, vlastního klienta a uzavřenou architekturu, do které nikdo nevidí.

Oproti tomu protokol Jabber je otevřený, volně přístupný, postavený na XML, bezpečný, a hlavně distribuovaný, ne centralizovaný. Díky tomu k němu existuje celá řada serverů a celá řada klientů. S trochou znalostí se každý může postavit svůj server nebo naprogramovat klienta nebo nějakou utilitu.

V HKFree se Jabber používá pro vnitřní komunikaci uživatelů mezi sebou.

Jabber je jako ICQ, prostě a jednoduše si posíláte textové zprávy. Pro ty co neznají ICQ - je to podobné jako SMSky na mobilu, ale je to zadarmo a místo mobilu ke komunikaci používáte svůj počítač.

Pokud se chcete o Jabberu dozvědět více, na stránce http://jabber.cz najdete velmi pěkně zpracovaný popis.

Jabber servery v HKFree

  • jabber.hkfree.org
  • d-network.hkfree.org
  • seth.stezery.hkfree.org
  • pouchov.hkfree.org
  • lhota.hkfree.org
  • jabber.pod.hkfree.org

Nastavení Jabbera v Mirandě

Na připojení na Jabber server potřebujete nějakého klienta, který umí Jabbera. Já používám Mirandu, která umí i ICQ. Ke stáhnutí je na Downloadu Sparu (nebo na stránkách autorů http://www.miranda-im.com ). Popíšu zde, jak se připojit v mirandě:

Vytvoření účtu na Jabber serveru

Po instalaci mirandy zvolit v hlavní nabídce Options, Network, Jabber. Na tomto obrázku:

Miranda-jabber-nastaveni.png

si u 1 vyplňte svoji přezdívku a heslo, dále položku 2 opsat.

Do položky 3 vepsat vámi zvolený Jabber server (nyní jsou v provozu tyto Jabber servery). Zde doporucuji pouziti SSL, vase komunikace s Jabber serverem bude tak zasifrovana a nechtene usi nebudou moci poslouchat... Nasledne klepnout na 4 - zaregistrovat se. Nyní jste zaregistrovaní. Teč úplně Mirandu vypněte a znovu spusťte. Měli by jste být už on-line.

Přidání uživatele do seznamu

V hlavní nabídce zvolit Find contacts. Měli byste to vidět jako na tomto obrázku:

Miranda-jabber-kontakty.png

U 1 zvolte resources Jabber, dále u 2 zadáte uživatele (můj je "kendy") ve tvaru kendy@jabber.hkfree.org a klepnout na Find 3, Miranda ho vyhledá a vy ho zvolte 4, klepněte na 5 Add to list, zvolte si jeho přezdívku 6, a 7 přidat do vašeho seznamu.

Toť vše, nyní máte uživatele a můžete zvesela "kecat" :-)

Webový jabber klient

V případě, že nemáte zrovna po ruce svého jabber klienta můžete využití jednu z webových variant (ala http://go.icq.com)