Návrhy zadání projektů

Z HKfree wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zamýšlená zadání vhodná např. jako semestránky, bakalářky, diplomky...

(původně kopie postu do newsu - Paul 1.12.2007)

Nastrely - preberte, rozvinte, zahodte apod. - pokud z tohohle vlakna neco vznikne posleze umistit na wiki driv nez to "newsy smaznou" ! - i kdyz to udelaji nemusime to teoreticky pouzit, treba se ale ukaze nejakej zajimavej napad


1) zabezpeceni wifi - kdy MAC restrikce nestaci a rozdavat klice je silenost...tj. jestli nejaky typ VPN, nebo ten radius (na tom uz delal Vcela a Jezz, ale kdyz to "posleme dal", tak me by to nevadilo - jestli tem dvema taky ne) 1A) zabezpeceni LAN(vc. napriklad automaticke notifikace spravci kdyz mu nekdo krade IPcka, MAC atd. - napr. zintegrovat do skriptiku http://lcamtuf.coredump.cx/p0f.shtml )

2) ipv6, multicast, ... streamovaci server (IPTV, DVB) (kde co jak nastavit aby to jelo, k tomu nejakej ten QoS a vyhrazeny pasmo - aby nam sosac stream nesestrelil)

3) jukebox (radio) (i kdyz koukam, ze uz tu neco je - http://www.yzop.hkfree.org/radio/)

4) rss ctecka news (nevim, jestli by nekdo pouzil)

5) sablona pro weby (hlavne grafika, kdyz to bude funkcni tak se zlobit nebudem) - uziti treba APckove weby...sablona pro xoops by se taky neztratila...obecne graficky veci by se hodily

6) speedmeter - nejlepe neco co by se dalo vlozit "kamkoli" (uziti treba na www.hkfree.org (prip. nahrada toho co je na igw, prip. kdekoli na AP kdo by mel zajem)

7) vyuziti vice linek najednou (multiplexace?) - mam na mysli kdyz nekde je ronja+5GHz tak aby to kdyz to pujde jelo oboje...QoS nad tim (treba hry aby meli malou odezvu, tak pojedou pres ronju)...pouzit SCTP ?

8) vyhledavac v ramci HKFree (nevim jestli vyuzijem, koubas neco ma, tak jestli to nejak vylepsit (jestli to jde) - http://malnet.hkfree.org/metrocrawler/ martink taky neco mel http://martink.hkfree.org/search/ )

9) jestli budou ty webkamery - webovy rozhranni pro ne

10) nalezeni nejlepsiho reseni pro monitoring jednotlivych pripojencu na ap, vc. treba moznosti si nechat zasilat zpravu mesicne? (pdf?) - spravci treba "summary vsech", pripojenci pokud bude chtit "svoje summary" (jestli http://bandwidthd.sourceforge.net/, http://ap.zitny.net/ipaccounting/, nebo plugin do cacti,...)

11) image pro RB na jadre 2.6 se vsim co je potreba...nevim jaky distribuce by kdo od nas chtel

12) "online" statistiky jednotlivych clenu do internetu - takovyto jak kdysi bylo na igw tusim, ukazovalo to rychlost top100 lidi v HKFree za poslednich 5min, ... (tj. vymyslet neco co by fungovalo pro minimalne 5k-10k lidi s trafficem rekneme minimalne 1Gb a aby to vubec nejakej komp byl schopen utahnout - optimalizace jestli to jde)

13) hlasovaci system, resp. jeslti uz ho Koubas ma, tak treba ty graficky sablony jak jsem tuhle nekde cetl na newsech

14) navody, navody, navody...napada me treba udelat "balicek pro BFU" - neco jako ze pusti nejakou diagnostiku, ta probehne, vystup mu to vybleje do mailu pro stravce

15) trochu souvisi s 14 - e-learning (puvodne jsem si na to docela brousil zuby ja, ale nevim kdy se k tomu dostanu - tj. udelat materialy (treba pdfka) s navodama jak na RB, jak na Linux, jak na... + k tomu treba videa z instalace...treba pouzit i to co se vselijak kde vali (AVC CVUT, v Brne taky neco bude...) a udelat "zastresujici" e-learningovy server)

16) ruzny reserse....nevim, napada me treba ktera virtualizacni technologie je "lepsi" a na co je lepsi

17) nevim jestli by se uzivil takovej webovej system "spoluzaci.hkfree.org" s profilama lidi v HKFree atd...integrace s jinymi nasimi systemy - treba dat do toho webovou ctecku newsu, provazat to s IS

18) IS - treba poradna analyza vc. UMl diagramu atd...(treba ted udelame IS sami, ale pristi verze muze jit timhle smerem)

19) castecne uz jsem to zminoval v predchozich bodech - ruzny shapery, QoS...atd.

20) vlastni (uprava nejakeho) webmailu

21) HKFree pinger - sice nejake jsou od jednoduchych davek s tracertem, pak je klasickej pinger (uz ani nevim kde je ke stazeni, offline kopii nekde mam, pak je http://lide.hkfree.org/~zitnyp/ping_hkfree/...ale vetsina ma male pakety, nebo tomu chybi pekna libiva mapka (trochu souvisi s bodem 14)

22) weathermap - neco pro online kontrolu trafficu v celym/casti Freecka... http://www.network-weathermap.com/docs ...jestli to je vubec realny, jak to zatezuje stavajici linky, jak to zatezuje routery

23) organizacni - treba vymyslet jakym zpusobem prezentovat HKFree navenek (navrhy, napady...)

24) vlastni projekt boinc :-) (nevim co...treba pocitat ovecky pred spanim:-D )

25) vizualizace OSPF mapy - kazdy OSPF router v sobe ma ulozenou "mapu" OSPF site, lze ji vytahnout pres jeho telnet rozhranni, mozna i pres SNMP; pozadavek na moznost vizualizace teto mapy do grafu (uzly, hrany) - bud do jednoho obrazku ("staticka", cas od casu s epregeneruje) nebo do nejake male aplikace/appletu (komfortnejsi prohlizeni mapy) - castecne hotove, dalsi namety: naznacit (barvou/tloustkou) ktere jsou primarni ("nejkratsi") cesty (tj. kudy tece traffic kdyz vse jede) - v podstate naznaceni stromu/kostry; moznost "zrusit" nejaky point-to-point spoj, router, cely multi-point spoj nebo cast multi-point spoje a s tim souvisejici zmena kostry; moznost zobrazeni (animace se zvyraznenim) zmen v case; nacitani OSPF databaze ze SNMP nebo pasivnim poslechem multicastu; detailni vystupy z OSPF databaze (napr. routy propagovane danym routerem a pod.)


26) "klientsky" pinger (analyza nefunkcniho spojeni): Pingem (standardni systemovy nastroj pro zjisteni dostupnosti pocitace pomoci ICMP) resp. traceroutem (tracert) overi dostupnost vsech routru v ceste do internetu, pripadne "trasu" jednou za cas posle ne nejaky server, aby byl prehled, jak vlastne trasa daneho uzivatele "normalne vypada". Pokud nekde na trase dojde k poruse, tak to programek ma umet zjistit a vygenerovat chybovy kod, ze ktere jde jednoznacne urcit, kde v ceste je chyba. Mozna rozsireni: analyza spravneho nastaveni stanice (vypojeny sitovy kabel a pod.), detekce "klientske krabicky v ceste" (neroutuje, neni videt v traceroutu, ale kdyz nefunguje, nejde pripojeni -> zjistit "nejak" zda je v ceste krabicka a zjistit jeji IP a pingat i na ni).

27) shaping/QoS na wifi - analyzovat moznosti shapingu na WiFi, navrhnout a odladit funkcni shaping, ktery bude mit aspon nejake aspekty "umele inteligence" (berte v uvozovkach) - napr. bude analyzovat "vhodnou" kapacitu WiFi (nutno znat pro pouzitelny shaping), bude analyzovat, ktere IP jsou pripojene pres ktere rozhranni/AP (tim seskupi IP do skupin podle toho, na ktere AP/sektor jsou pripojeny a tudiz sdileji spolecnou moznou kapacitu).

28) sklad - vydej prijem, drzeni informaci o tom kdo ma nafasovany veci, objednavky (eshop), export do hlasovani, export (toho co si vybrali v nasem eshopu) do nakupniho kosiku wifi.aspa.cz

29) pokročilé funkce wiki systémů - možnosti správy přístupových práv, vkládání strukturovaých informací, referenční integrita, dotazování nad strukturovanými daty (něco z toho umí např. twiki)

30) GUI pro konfiguraci linuxovych routru v prostredi bezdratove site (idealne neco jako winbox pro mikrotik, ale lepe asi webove) - inspirace viz m0n0wall http://m0n0.ch/wall/screenshots.php nebo webmin