RouterboardJakoKlient

Z HKfree wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Připojení k Routerboardu

Nastavení PC

Abychom se mohli k Routerboardu (dále jen "RB") připojit musíme ho mít síťovým kabelem připojený k PC a musí být na stejné síti jako PC, tedy připojený buď napřímo k PC nebo přes switch.

Připojení k RB pomocí Winboxu

Winbox je utilita s konfiguračním rozhraním RouterOS kterým jsou Routerboardy vybaveny. Routerboard lze nastavovat i přes webové rozhraní Webbox, ale Winbox je mnohem přehlednější.

Seženeme si Winbox, to je možné buď:

  • Winbox lze stáhnout přes webové rozhraní Routerbordu, IP adresa v základním nastavení je vždy 192.168.88.1 maska 255.255.255.0 (na PC tedy nastavit např. adresu 192.168.88.2 s maskou 255.255.255.0) winbox se tedy bude nalézat na http://192.168.88.1/winbox/winbox.exe
  • Nebo pokud máme připojení k Internetu lze ho stáhnout např. na webu Mikrotiku http://www.mikrotik.com/download/winbox.exe

Když Winbox máme připojíme se k RB tak, že:

  • program spustíme a do kolonky "Connect to" zadáme IP nebo MAC adresu kterou náš RB má, tedy IP 192.168.88.1 nebo MAC, kterou zle zjistit buď z nálepky na RB nebo rozkliknutím tlačítka se třemi tečkami "..." napravo od boxu "Connect to". Pokud máme RB správně připojený aplikace nám vypíše seznam všech RB, které se nacházejí na stejné síti jako naše PC,

Pozn.: připojení po MAC je bráno jen jako nouzové a mnohdy není moc stabilní, použijeme ho tedy jenom pro nastavení IP a po tomto winbox zavřeme a přihlásíme přes IP.

  • Do kolonky login zadáme "admin" bez uvozovek a kolonku password necháme prázdnou.
  • Zmáčkneme tlačítko connect, čímž se přihlásíme do RB a winbox se přepne do konfiguračního okna, během prvního přihlášení si winbox bude z RB nejspíše stahovat pluginy, vyčkáme tedy než si to stáhne.

Nastavení IP

První co uděláme je nastavení IP, které jsme dostali od správce pro naše klientské zařízení.

IP adresa se nastavuje následovně:

  • z menu na levé straně vybereme položku IP a podpoložku addresses, objeví se okno se seznamem všech IP které má RB nastaveny, v základním nastavení tam bude jedna položka s právě oněch 192.168.88.1.
  • Stiskneme tlačítko červené "+", tím se dostaneme do nastavení nové IP adresy,
  • do pole address zadáme nám přidělenou adresu a masku např. 10.107.10.20/25, maska se zadává ve formě počtu jedniček z masky v bitové formě např. zde http://ip-kalkulacka.nmonitoring.com/ je jednoduchá IP kalkulačka, kde si můžeme nechat masku "přeložit" na počet bitových jedniček, např. maska 255.255.255.0 odpovídá hodnotě /24, maska 255.255.255.128 hodnotě /25 atd.
  • v poli Interface zatím ether1