Siklu: Porovnání verzí

Z HKfree wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
(Evidence u ČTU, mapa)
 
(Není zobrazeno 34 mezilehlých verzí od jednoho dalšího uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
Tento návod popisuje instalaci a nastavení spoje Siklu EtherHaul 1200L\
+
Tento návod popisuje instalaci a nastavení spoje Siklu EtherHaul 1200L
 +
 
 +
== Evidence spojů ==
 +
 
 +
Provoz spojů v pásmech 71-76 GHz a 81-86 GHz podléhá registraci u ČTU. Přehled již instalovaných spojů, včetně jejich frekvencí a šířek kanálů, lze vidět [http://80ky.amigonet.cz/ na mapě].
 +
 
 
==Sestavení spoje==
 
==Sestavení spoje==
 
Sestavení spoje připadá v potaz jenom pokud jde o verzi s 60cm anténamy, verze s 30cm anténami je vcelku už z výroby. K produktu je přibalen celkem slušný návod se kterým se spoj dá v jednom člověku dát za pár desítek minut spoj dohromady, potřeba je jen klíč 13, očkový klíč nebo ráčna 13 a imbus 8mm. Při sestavení je třeba dát si pozor na polarizaci, polarizace jsou na obou stranách stejné (spoj je half-duplex a běží jenom na jednom kanálu v jedné polarizaci). Pokud budete na stožár dávat anténu vzhůru nohama než byla původně zamýšleno nezapomenout dát špunt odtoké díry antény na druhou stranu jinak by se mohlo stát, že bude anténa zašpuntovaná zespodu a budu se vesele plnit vodou.
 
Sestavení spoje připadá v potaz jenom pokud jde o verzi s 60cm anténamy, verze s 30cm anténami je vcelku už z výroby. K produktu je přibalen celkem slušný návod se kterým se spoj dá v jednom člověku dát za pár desítek minut spoj dohromady, potřeba je jen klíč 13, očkový klíč nebo ráčna 13 a imbus 8mm. Při sestavení je třeba dát si pozor na polarizaci, polarizace jsou na obou stranách stejné (spoj je half-duplex a běží jenom na jednom kanálu v jedné polarizaci). Pokud budete na stožár dávat anténu vzhůru nohama než byla původně zamýšleno nezapomenout dát špunt odtoké díry antény na druhou stranu jinak by se mohlo stát, že bude anténa zašpuntovaná zespodu a budu se vesele plnit vodou.
Řádek 7: Řádek 12:
  
 
==Zaměření spoje==
 
==Zaměření spoje==
Na zaměření je třeba klíč nebo lépe ráčna 13 a voltmetr, ještě se mi osvědčilo mít u sebe klíč 17 kterým jsem si držel šroub u jemného nastavení elevace, který tam sice má držet sám, ale nedržel (nějaký špatný odlitek držáku). Anténa se napevno utáhne v takové pozici, aby šrouby pro jemné doladění byly uprostřed svého rozsahu. Šrouby pro jemné zaměření je třeba mít povolené jenom malinko, aby anténa nebyla nijak zkřížená nebo nakloněná do strany, jakékoli naklonění ze svislé osy velmi ovlivňuje úroveň signálu! Druhá čepička od pravého kraje z pohledu zezadu vůči jednotce skrývá otvory pro kontakty voltmetru, když se voltmetr připojí měl by se spoj sám přepnout do modu zaměřování (alignment), že je opravdu v tomto modu poznáme podle toho, že se při otáčení s anténou mění hodnota naměřeného signálu, pokud se hodnota nemění je třeba se podívat do nastavení jestli je jednotka nastavená (na zaměřování) správně
+
===Nastavení jednotek před zaměřením===
 +
Předtím než se začně zaměřovat je potřeba jednotky nastavit do modu zaměřování, jednotky mají default IP 192.168.0.1 a mají webové rozhraní, ale pouze https!! na http jednotka vůbec neodpoví, celé rozhraní je v javě, default user/pass je admin/admin. Ve webovém rozhraní začneme s quick configuration, kde v položce radio nastavíme jednotku tak, aby byla mode: alinment a role: master pro jednu jednotku a pro druhou jednotku mode: slave. V hlavním okně dáme save configuration a můžeme zaměřovat.
 +
===Zaměření===
 +
Na zaměření je třeba klíč nebo lépe ráčna 13 a voltmetr, ještě se mi osvědčilo mít u sebe klíč 17 kterým jsem si držel šroub u jemného nastavení elevace, který tam sice má držet sám, ale nedržel (nějaký špatný odlitek držáku). Anténa se napevno utáhne v takové pozici, aby šrouby pro jemné doladění byly uprostřed svého rozsahu. Šrouby pro jemné zaměření je třeba mít povolené jenom malinko, aby anténa nebyla nijak zkřížená nebo nakloněná do strany, jakékoli naklonění ze svislé osy velmi ovlivňuje úroveň signálu! Druhá čepička od pravého kraje z pohledu zezadu vůči jednotce skrývá otvory pro kontakty voltmetru, když se voltmetr připojí měl by se spoj sám přepnout do modu zaměřování (alignment), že je opravdu v tomto modu poznáme podle toho, že se při otáčení s anténou mění hodnota naměřeného signálu, pokud se hodnota nemění je třeba se podívat do nastavení jestli je jednotka nastavená (na zaměřování) správně (mode a role). Úroveň signálu funguje na principu síla signálu [v dBm] * -1 / 100 = úroveň napětí [V], tedy např. signál -53dBm = 0,53V, tedy čím menší napětí tím lépe. Hlavní lalok je velmi úzký a chvíli potrvá než se ho vůbec podaří najít, celý rozsah laloku odpovídá přibližně dvěma až třem otáčkám zaměřovacího šroubu.
 +
 
 +
==Software nastavení==
 +
Při nastavování čehokoli je třeba znát model pojmenovávání rozhraní u siklu a to je následovné:
 +
* host = management rozhraní na kterém běží web a konzole
 +
* eth0 = rádiová část
 +
* eth1 = první ethernet, drátový nebo optický
 +
* eth2 = druhý ethernet, drátový nebo optický
 +
* s1 = (smart) switch - ten je jenom jeden, v budoucnu prý může Siklu obsahovat i více switchů
 +
V základním nastavení jsou všechny rozhraní spojené přes switch, rozhraní lze spojovat pomocí "c" komponenty a ty i mezi sebou pomocí vlan, např. lze spojit napevno rádiovou část a 1. ethernet aniž by rozhraní byly připojeny přes switch apod.
 +
 
 +
Veškerou pomoc s tím co se kde dá nebo nedá nastavit jde dohledat v CLI pomocí help a příkaz pro který chci nápovědu, např. "help set rf" nebo "help clear IP" apod. v grafickém rozhraní jsou hodnoty omezeny buď ve vyjížděcím seznamu nebo pomocí najetí myši nad dialog box kde kontextová nápověda vypíše co za hodnoty se do dialogu dají vepsat.
 +
===radio===
 +
V rádiové části lze nastavovat následující důležité položky (ve web rozhraní položka radio, v CLI příkaz "show rf"):
 +
* Frequency - základní frekvence na které začíná kanál a kanál má šířku 500MHz
 +
* role - master nebo slave, pravidlo je dávat master na stranu linky, která je "blíž" k Internetu
 +
* Transmit asymetry - nastavení asymetrie přijímací a vysílací části, nastavit jde 50-50, 75-25 a 90-10 na jednotce master a 50-50, 25-75, 10-90 na jednotce slave, na jednotce slave musí být nastaveno to opačné než na jednotce master, tedy např. na master: 75-25, na slave: 25-75, jednotky se na tom neumí domluvit a musí se to dělat ručně
 +
* mode - adaptive pro normální běh spoje kdy propouští data, alignment pro zaměřování spoje (nepropouští data)
 +
 
 +
V záložce modulations lze ještě nastavit jakou si má spoj nastavit modulaci při určité úrovně signálu, resp CINR alias SNR - odstup signálu od šumu (nastavit lze pouze přes CLI)
 +
 
 +
V záložce interface lze např. vypnout rádiovou část eth0=rádio pomocí Admin status: up = zapnuto, down = rádio vypnuto
 +
 
 +
Ostatní záložky obsahují číselné a grafické statistiky
 +
 
 +
Příkazy v CLI:
 +
 
 +
Pro zaměření spoje:
 +
set rf frequency 74375 role master mode alignment tx-asymmetry 50tx-50rx (site A)
 +
set rf frequency 74375 role slave mode alignment tx-asymmetry 50tx-50rx (site B)
 +
Pro běžný provoz spoje asymetrie 75:25:
 +
set rf frequency 74375 role master mode adaptive tx-asymmetry 75tx-25rx (site A)
 +
set rf frequency 74375 role slave mode adaptive tx-asymmetry 25tx-75rx (site B)
 +
''mode: auto jde nastavit jen pokud je asymetrie nastavená na 50:50 protože potom je jedno která jednotka je master a slave''
 +
 
 +
Modulace:
 +
Výrobce doporučuje nastavit takovéto hodnoty
 +
set modulation any qpsk 1 4 0.5 cinr-low -128 cinr-high 11
 +
set modulation any qpsk 2 2 0.5 cinr-low 6 cinr-high 14
 +
set modulation any qpsk 4 1 0.5 cinr-low 10 cinr-high 127
 +
set modulation any qam16 4 1 0.5 cinr-low 13 cinr-high 127
 +
 
 +
===IP===
 +
Siklu jde nastavit až 4 různé IP adresu (index 1..4), IP může být bez tagu (vlan0) nebo s tagem (vlan 1..4096) ovšem před přidáním IP v vlaně je vlanu nejdřív vytvořit viz. nastavení vlan.
 +
IP jde nastavit buď klikátkem ve web rozhraní system/IP nebo pomocí CLI (show IP):
 +
set ip <ip-index>  ip-addr <value> [prefix-len <value>] [vlan <value>]
 +
tedy např.:
 +
set ip 1 ip-addr 192.168.0.10 prefix-len 24 vlan 0
 +
''hint: když jsem nastavil nejdříve routu a pak IP chvíli to fungovalo a pak to záhadně přestalo routovat, tedy routy nastavovat až po nastavení IP''
 +
 
 +
''změna IP se provede tak, že zadáme IP znovu s indexem IP kterou chceme změnit''
 +
 
 +
===route===
 +
Siklu si může nastavit až 10 statických rout (index 1..10), nepodporuje žádné dynamické routování, routy se dají nastavit ve web rozhraní v system/route klikátkem nebo v CLI (show route),
 +
set route <index>  [dest <value>] [prefix-len <value>] [next-hop <value>]
 +
nejdůležitější je nastavit default routu, to se dá udělat (kde 192.168.0.1 je routr):
 +
set route 1  dest 0.0.0.0 prefix-len 0 next-hop 192.168.0.1
 +
''sám jsem ještě přidal routu pro subnet každé IP kterou má siklu nastavené, tak jak to automaticky dělá linux kernel''
 +
 
 +
''změna routy se provádí tak, že zadáme routu znovu s indexem routy kterou chceme změnit
 +
 
 +
===vlan===
 +
Nastavení vlan je ve vebovém rozhraní umístěno v bridge/vlan. Přes vlany jde různě propojovat "c" a "s" komponenty podle potřeby.
 +
 
 +
Vezmeme v potaz modelvý případ: chci si nastavit na Siklu IP, kteé bude v vlan s ID 123, to provedu následovně:
 +
* pomocí komponent c1 až c4 si propojím všechny interface s komponentou s1 (switchem) chci totiž aby IP ve vlaně 123 byla přístupná z jakéhokoli interfacu jak z eth, tak z rádia, aby a ní běžel management atd. postup je následující:
 +
** dám přidat vlan
 +
** vyberu komponentu "c1"
 +
** VID vyplním na požadovanovu hodnotu "123"
 +
** egress set vypíšu "host,s1" neboli komponenta c1 slouží ke spojení hosta a switche
 +
** untag set vypíšu "none" nechci totiž aby jakýkoli interface udtagovával pakety vlany, všechny pakety které budou běhat po vlan123 chci mít tagované
 +
** history nechám disable
 +
* stejným systémem si vytvořím i komponentu c2,c3 a c4 co se přes komponenty dá spojit zle jednoduše zjistit najetím myši nad políčko egress set, kde kontextová nápověda vypíše hodnoty, které se do pole dají vložit
 +
* Nakonec s pomocí komponenty s1 svážu všechny dříve vytvořené komponenty k sobě
 +
** vyberu komponentu "s1"
 +
** VID vyplním na požadovanovu hodnotu "123"
 +
** FDB ID nechám na 1
 +
** egress set vypíšu "c1,c2,c3,c4"
 +
** untag set vypíšu "none"
 +
** history nechám disable
 +
 
 +
Nyní již půjde IP přiřadit do vlan123 a IP bude povolená na všech interfacech (pakety vlan123 se budou šířit na všechny interfaci)
 +
 
 +
Nastevení toho samého příkladu pomocí CLI:
 +
set vlan c1 123 egress host,s1 untagged none
 +
set vlan c2 123 egress eth0,s1 untagged none
 +
set vlan c3 123 egress eth1,s1 untagged none
 +
set vlan c4 123 egress eth2,s1 untagged none
 +
set vlan s1 123 egress c1,c2,c3,c4 untagged none
 +
 
 +
===snmp===
 +
U siklu zle nastavit až 5 (index 1..5) různých snmp komunit případně IP ze kterých se budou snmp data tahat. Ve web rozhní v system/snmp nebo v CLI (show snmp-mng):
 +
set snmp-mng <id>  [ip-addr <value>] [udp-port <value>] [snmp-version <value>] [security-name <value>] [engine-id <value>]
 +
např:
 +
set snmp-mng 2  ip-addr 192.168.0.2 udp-port 169 security-name public
 +
''security-name je název komunity''
 +
 
 +
=== Upgrade software ===
 +
''Pokud mají dvě jednotky hodně rozdílný FW nemusí si mezi sebou rozumět a nespojí se, např. 3.0.1 a 3.6.1 je moc rozdílné, 3.3.0 a 3.6.1 už funguje''
 +
 
 +
Pro upgrade SW je potřeba mít rozjetý FTP server, ze kterého si jednotky stahují nový FW
 +
 
 +
FW mají třeba na Bubákově Ftp://ftp.bubakov.net/siklu/ alespoň pro EtherHaul jednotky ano.
 +
 
 +
Jak se provádí upgrade:
 +
# požadovaný FW si nahrajeme na FTP server
 +
# přihlásíme se do jednotky přes ssh
 +
# Jednotky nají vždy nahrané dva FW, jeden je aktivní a druhý je záložní/nový/starší, FW jde vypsat pomocí příkazu: show sw
 +
# v CLI spustíme: copy sw ftp://<IP FTP serveru>/<nazev souboru>
 +
# nahrání by mělo skončit oznámením "finished"
 +
# uložíme současnou konfiguraci: copy running-configuration startup-configuration
 +
# spustíme nový FW: run sw immediate 600
 +
## immediate = spustí nový FW okamžitě a rebootnu jednotku, nabootovat by měl už nový FW
 +
## 600 = počet sekund na roolback, pokud se něco nepovede a nový FW nenaběhne korektně za 600s se nastavení vrátí zpět na starý FW
 +
# pokud po rebootu vypadá jednotka funkčně v pořádku, potvrdíme, že chceme nechat nový FW  příkazem: accept sw
 +
# uložíme znovu konfiguraci do nového FW: copy running-configuration startup-configuration<syntaxhighlight>
 +
sikluAndre>copy sw ftp://10.107.137.12/siklu2
 +
 
 +
...............
 +
start burning
 +
.................................................................................................................
 +
finished
 +
sikluAndre>copy running-configuration startup-configuration
 +
 
 +
sikluAndre>run sw immediate 600
 +
 
 +
<REBOOT>
 +
 
 +
sikluAndre>accept sw
 +
 
 +
...
 +
finished
 +
sikluAndre>copy running-configuration startup-configuration
 +
 
 +
sikluAndre>show sw
 +
 
 +
Flash Bank    Version                          Running    Scheduled to run    startup-config
 +
1            3.6.1.15333 2015-10-14 15:34:37  yes        no                  exists
 +
2            3.5.3.13654 2015-02-18 18:19:16  no          no                  exists
 +
</syntaxhighlight>
 +
 
 +
== Výměna jednotky ==
 +
Pokud se jedna jednotka ve spoji rozbije a potřebujeme ji vyměnit za jinou nová jednotka musí být se starou kompatibilní.
 +
 
 +
Co se SW nastavení týče musí mít stejné nebo hodně podobné FW, musí mít stejně nastaveny RF parametry (kromě role master/slave) a musí mít v licenci nastavenou stejnou rychlost, pokud je jedna jednotka rychlejší než druhá, rychlejší se dá ponížit na úroveň pomalejší jednotky, to se udělá přes license:<syntaxhighlight>
 +
hrubinovaSiklu>set license data-rate status 700
 +
 
 +
hrubinovaSiklu>show license
 +
 
 +
license  oam              status    :  disable
 +
license  oam              permission :  disable
 +
 
 +
license  synce            status    :  disable
 +
license  synce            permission :  disable
 +
 
 +
license  encryption      status    :  disable
 +
license  encryption      permission :  disable
 +
 
 +
license  data-rate        status    :  700
 +
license  data-rate        permission :  1000
 +
 
 +
license  resiliency      status    :  disable
 +
license  resiliency      permission :  disable
 +
 
 +
license  extend-mm        status    :  disable
 +
license  extend-mm        permission :  disable
 +
 
 +
license  extra-range      status    :  disable
 +
license  extra-range      permission :  disable
 +
</syntaxhighlight>

Aktuální verze z 22. 12. 2016, 16:57

Tento návod popisuje instalaci a nastavení spoje Siklu EtherHaul 1200L

Evidence spojů

Provoz spojů v pásmech 71-76 GHz a 81-86 GHz podléhá registraci u ČTU. Přehled již instalovaných spojů, včetně jejich frekvencí a šířek kanálů, lze vidět na mapě.

Sestavení spoje

Sestavení spoje připadá v potaz jenom pokud jde o verzi s 60cm anténamy, verze s 30cm anténami je vcelku už z výroby. K produktu je přibalen celkem slušný návod se kterým se spoj dá v jednom člověku dát za pár desítek minut spoj dohromady, potřeba je jen klíč 13, očkový klíč nebo ráčna 13 a imbus 8mm. Při sestavení je třeba dát si pozor na polarizaci, polarizace jsou na obou stranách stejné (spoj je half-duplex a běží jenom na jednom kanálu v jedné polarizaci). Pokud budete na stožár dávat anténu vzhůru nohama než byla původně zamýšleno nezapomenout dát špunt odtoké díry antény na druhou stranu jinak by se mohlo stát, že bude anténa zašpuntovaná zespodu a budu se vesele plnit vodou.

Instalace spoje

K instalaci stačí jen klíč 13. Pro nakrimpování konektoru není třeba nic speciálního, jedná se o běžný RJ-45, výrobce doporučuje použít stíněný konektor a stíněný kabel, kabel to chce připáskovat k krytu konektoru.

Zaměření spoje

Nastavení jednotek před zaměřením

Předtím než se začně zaměřovat je potřeba jednotky nastavit do modu zaměřování, jednotky mají default IP 192.168.0.1 a mají webové rozhraní, ale pouze https!! na http jednotka vůbec neodpoví, celé rozhraní je v javě, default user/pass je admin/admin. Ve webovém rozhraní začneme s quick configuration, kde v položce radio nastavíme jednotku tak, aby byla mode: alinment a role: master pro jednu jednotku a pro druhou jednotku mode: slave. V hlavním okně dáme save configuration a můžeme zaměřovat.

Zaměření

Na zaměření je třeba klíč nebo lépe ráčna 13 a voltmetr, ještě se mi osvědčilo mít u sebe klíč 17 kterým jsem si držel šroub u jemného nastavení elevace, který tam sice má držet sám, ale nedržel (nějaký špatný odlitek držáku). Anténa se napevno utáhne v takové pozici, aby šrouby pro jemné doladění byly uprostřed svého rozsahu. Šrouby pro jemné zaměření je třeba mít povolené jenom malinko, aby anténa nebyla nijak zkřížená nebo nakloněná do strany, jakékoli naklonění ze svislé osy velmi ovlivňuje úroveň signálu! Druhá čepička od pravého kraje z pohledu zezadu vůči jednotce skrývá otvory pro kontakty voltmetru, když se voltmetr připojí měl by se spoj sám přepnout do modu zaměřování (alignment), že je opravdu v tomto modu poznáme podle toho, že se při otáčení s anténou mění hodnota naměřeného signálu, pokud se hodnota nemění je třeba se podívat do nastavení jestli je jednotka nastavená (na zaměřování) správně (mode a role). Úroveň signálu funguje na principu síla signálu [v dBm] * -1 / 100 = úroveň napětí [V], tedy např. signál -53dBm = 0,53V, tedy čím menší napětí tím lépe. Hlavní lalok je velmi úzký a chvíli potrvá než se ho vůbec podaří najít, celý rozsah laloku odpovídá přibližně dvěma až třem otáčkám zaměřovacího šroubu.

Software nastavení

Při nastavování čehokoli je třeba znát model pojmenovávání rozhraní u siklu a to je následovné:

 • host = management rozhraní na kterém běží web a konzole
 • eth0 = rádiová část
 • eth1 = první ethernet, drátový nebo optický
 • eth2 = druhý ethernet, drátový nebo optický
 • s1 = (smart) switch - ten je jenom jeden, v budoucnu prý může Siklu obsahovat i více switchů

V základním nastavení jsou všechny rozhraní spojené přes switch, rozhraní lze spojovat pomocí "c" komponenty a ty i mezi sebou pomocí vlan, např. lze spojit napevno rádiovou část a 1. ethernet aniž by rozhraní byly připojeny přes switch apod.

Veškerou pomoc s tím co se kde dá nebo nedá nastavit jde dohledat v CLI pomocí help a příkaz pro který chci nápovědu, např. "help set rf" nebo "help clear IP" apod. v grafickém rozhraní jsou hodnoty omezeny buď ve vyjížděcím seznamu nebo pomocí najetí myši nad dialog box kde kontextová nápověda vypíše co za hodnoty se do dialogu dají vepsat.

radio

V rádiové části lze nastavovat následující důležité položky (ve web rozhraní položka radio, v CLI příkaz "show rf"):

 • Frequency - základní frekvence na které začíná kanál a kanál má šířku 500MHz
 • role - master nebo slave, pravidlo je dávat master na stranu linky, která je "blíž" k Internetu
 • Transmit asymetry - nastavení asymetrie přijímací a vysílací části, nastavit jde 50-50, 75-25 a 90-10 na jednotce master a 50-50, 25-75, 10-90 na jednotce slave, na jednotce slave musí být nastaveno to opačné než na jednotce master, tedy např. na master: 75-25, na slave: 25-75, jednotky se na tom neumí domluvit a musí se to dělat ručně
 • mode - adaptive pro normální běh spoje kdy propouští data, alignment pro zaměřování spoje (nepropouští data)

V záložce modulations lze ještě nastavit jakou si má spoj nastavit modulaci při určité úrovně signálu, resp CINR alias SNR - odstup signálu od šumu (nastavit lze pouze přes CLI)

V záložce interface lze např. vypnout rádiovou část eth0=rádio pomocí Admin status: up = zapnuto, down = rádio vypnuto

Ostatní záložky obsahují číselné a grafické statistiky

Příkazy v CLI:

Pro zaměření spoje:

set rf frequency 74375 role master mode alignment tx-asymmetry 50tx-50rx (site A)
set rf frequency 74375 role slave mode alignment tx-asymmetry 50tx-50rx (site B)

Pro běžný provoz spoje asymetrie 75:25:

set rf frequency 74375 role master mode adaptive tx-asymmetry 75tx-25rx (site A)
set rf frequency 74375 role slave mode adaptive tx-asymmetry 25tx-75rx (site B)

mode: auto jde nastavit jen pokud je asymetrie nastavená na 50:50 protože potom je jedno která jednotka je master a slave

Modulace: Výrobce doporučuje nastavit takovéto hodnoty

set modulation any qpsk 1 4 0.5 cinr-low -128 cinr-high 11 
set modulation any qpsk 2 2 0.5 cinr-low 6 cinr-high 14 
set modulation any qpsk 4 1 0.5 cinr-low 10 cinr-high 127
set modulation any qam16 4 1 0.5 cinr-low 13 cinr-high 127

IP

Siklu jde nastavit až 4 různé IP adresu (index 1..4), IP může být bez tagu (vlan0) nebo s tagem (vlan 1..4096) ovšem před přidáním IP v vlaně je vlanu nejdřív vytvořit viz. nastavení vlan. IP jde nastavit buď klikátkem ve web rozhraní system/IP nebo pomocí CLI (show IP):

set ip <ip-index> ip-addr <value> [prefix-len <value>] [vlan <value>]

tedy např.:

set ip 1 ip-addr 192.168.0.10 prefix-len 24 vlan 0

hint: když jsem nastavil nejdříve routu a pak IP chvíli to fungovalo a pak to záhadně přestalo routovat, tedy routy nastavovat až po nastavení IP

změna IP se provede tak, že zadáme IP znovu s indexem IP kterou chceme změnit

route

Siklu si může nastavit až 10 statických rout (index 1..10), nepodporuje žádné dynamické routování, routy se dají nastavit ve web rozhraní v system/route klikátkem nebo v CLI (show route),

set route <index> [dest <value>] [prefix-len <value>] [next-hop <value>]

nejdůležitější je nastavit default routu, to se dá udělat (kde 192.168.0.1 je routr):

set route 1 dest 0.0.0.0 prefix-len 0 next-hop 192.168.0.1

sám jsem ještě přidal routu pro subnet každé IP kterou má siklu nastavené, tak jak to automaticky dělá linux kernel

změna routy se provádí tak, že zadáme routu znovu s indexem routy kterou chceme změnit

vlan

Nastavení vlan je ve vebovém rozhraní umístěno v bridge/vlan. Přes vlany jde různě propojovat "c" a "s" komponenty podle potřeby.

Vezmeme v potaz modelvý případ: chci si nastavit na Siklu IP, kteé bude v vlan s ID 123, to provedu následovně:

 • pomocí komponent c1 až c4 si propojím všechny interface s komponentou s1 (switchem) chci totiž aby IP ve vlaně 123 byla přístupná z jakéhokoli interfacu jak z eth, tak z rádia, aby a ní běžel management atd. postup je následující:
  • dám přidat vlan
  • vyberu komponentu "c1"
  • VID vyplním na požadovanovu hodnotu "123"
  • egress set vypíšu "host,s1" neboli komponenta c1 slouží ke spojení hosta a switche
  • untag set vypíšu "none" nechci totiž aby jakýkoli interface udtagovával pakety vlany, všechny pakety které budou běhat po vlan123 chci mít tagované
  • history nechám disable
 • stejným systémem si vytvořím i komponentu c2,c3 a c4 co se přes komponenty dá spojit zle jednoduše zjistit najetím myši nad políčko egress set, kde kontextová nápověda vypíše hodnoty, které se do pole dají vložit
 • Nakonec s pomocí komponenty s1 svážu všechny dříve vytvořené komponenty k sobě
  • vyberu komponentu "s1"
  • VID vyplním na požadovanovu hodnotu "123"
  • FDB ID nechám na 1
  • egress set vypíšu "c1,c2,c3,c4"
  • untag set vypíšu "none"
  • history nechám disable

Nyní již půjde IP přiřadit do vlan123 a IP bude povolená na všech interfacech (pakety vlan123 se budou šířit na všechny interfaci)

Nastevení toho samého příkladu pomocí CLI:

set vlan c1 123 egress host,s1 untagged none
set vlan c2 123 egress eth0,s1 untagged none
set vlan c3 123 egress eth1,s1 untagged none
set vlan c4 123 egress eth2,s1 untagged none
set vlan s1 123 egress c1,c2,c3,c4 untagged none

snmp

U siklu zle nastavit až 5 (index 1..5) různých snmp komunit případně IP ze kterých se budou snmp data tahat. Ve web rozhní v system/snmp nebo v CLI (show snmp-mng):

set snmp-mng <id> [ip-addr <value>] [udp-port <value>] [snmp-version <value>] [security-name <value>] [engine-id <value>]

např:

set snmp-mng 2 ip-addr 192.168.0.2 udp-port 169 security-name public

security-name je název komunity

Upgrade software

Pokud mají dvě jednotky hodně rozdílný FW nemusí si mezi sebou rozumět a nespojí se, např. 3.0.1 a 3.6.1 je moc rozdílné, 3.3.0 a 3.6.1 už funguje

Pro upgrade SW je potřeba mít rozjetý FTP server, ze kterého si jednotky stahují nový FW

FW mají třeba na Bubákově Ftp://ftp.bubakov.net/siklu/ alespoň pro EtherHaul jednotky ano.

Jak se provádí upgrade:

 1. požadovaný FW si nahrajeme na FTP server
 2. přihlásíme se do jednotky přes ssh
 3. Jednotky nají vždy nahrané dva FW, jeden je aktivní a druhý je záložní/nový/starší, FW jde vypsat pomocí příkazu: show sw
 4. v CLI spustíme: copy sw ftp://<IP FTP serveru>/<nazev souboru>
 5. nahrání by mělo skončit oznámením "finished"
 6. uložíme současnou konfiguraci: copy running-configuration startup-configuration
 7. spustíme nový FW: run sw immediate 600
  1. immediate = spustí nový FW okamžitě a rebootnu jednotku, nabootovat by měl už nový FW
  2. 600 = počet sekund na roolback, pokud se něco nepovede a nový FW nenaběhne korektně za 600s se nastavení vrátí zpět na starý FW
 8. pokud po rebootu vypadá jednotka funkčně v pořádku, potvrdíme, že chceme nechat nový FW příkazem: accept sw
 9. uložíme znovu konfiguraci do nového FW: copy running-configuration startup-configuration
  sikluAndre>copy sw ftp://10.107.137.12/siklu2
  
  ...............
  start burning
  .................................................................................................................
  finished
  sikluAndre>copy running-configuration startup-configuration
  
  sikluAndre>run sw immediate 600
  
  <REBOOT>
  
  sikluAndre>accept sw
  
  ...
  finished
  sikluAndre>copy running-configuration startup-configuration
  
  sikluAndre>show sw
  
  Flash Bank  Version              Running   Scheduled to run  startup-config
  1       3.6.1.15333 2015-10-14 15:34:37  yes     no         exists
  2       3.5.3.13654 2015-02-18 18:19:16  no     no         exists

Výměna jednotky

Pokud se jedna jednotka ve spoji rozbije a potřebujeme ji vyměnit za jinou nová jednotka musí být se starou kompatibilní.

Co se SW nastavení týče musí mít stejné nebo hodně podobné FW, musí mít stejně nastaveny RF parametry (kromě role master/slave) a musí mít v licenci nastavenou stejnou rychlost, pokud je jedna jednotka rychlejší než druhá, rychlejší se dá ponížit na úroveň pomalejší jednotky, to se udělá přes license:

hrubinovaSiklu>set license data-rate status 700

hrubinovaSiklu>show license

license oam       status   : disable
license oam       permission : disable

license synce      status   : disable
license synce      permission : disable

license encryption    status   : disable
license encryption    permission : disable

license data-rate    status   : 700
license data-rate    permission : 1000

license resiliency    status   : disable
license resiliency    permission : disable

license extend-mm    status   : disable
license extend-mm    permission : disable

license extra-range   status   : disable
license extra-range   permission : disable