Siklu: Porovnání verzí

Z HKfree wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Řádek 74: Řádek 74:
 
Nyní již půjde IP přiřadit do vlan123 a IP bude povolená na všech interfacech (pakety vlan123 se budou šířit na všechny interfaci)
 
Nyní již půjde IP přiřadit do vlan123 a IP bude povolená na všech interfacech (pakety vlan123 se budou šířit na všechny interfaci)
  
Nastevení pomocí CLI:
+
Nastevení toho samého příkladu pomocí CLI:
 
  set vlan c1 123 egress host,s1 untagged none
 
  set vlan c1 123 egress host,s1 untagged none
 
  set vlan c2 123 egress eth0,s1 untagged none
 
  set vlan c2 123 egress eth0,s1 untagged none

Verze z 13. 3. 2014, 12:32

Tento návod popisuje instalaci a nastavení spoje Siklu EtherHaul 1200L\

Sestavení spoje

Sestavení spoje připadá v potaz jenom pokud jde o verzi s 60cm anténamy, verze s 30cm anténami je vcelku už z výroby. K produktu je přibalen celkem slušný návod se kterým se spoj dá v jednom člověku dát za pár desítek minut spoj dohromady, potřeba je jen klíč 13, očkový klíč nebo ráčna 13 a imbus 8mm. Při sestavení je třeba dát si pozor na polarizaci, polarizace jsou na obou stranách stejné (spoj je half-duplex a běží jenom na jednom kanálu v jedné polarizaci). Pokud budete na stožár dávat anténu vzhůru nohama než byla původně zamýšleno nezapomenout dát špunt odtoké díry antény na druhou stranu jinak by se mohlo stát, že bude anténa zašpuntovaná zespodu a budu se vesele plnit vodou.

Instalace spoje

K instalaci stačí jen klíč 13. Pro nakrimpování konektoru není třeba nic speciálního, jedná se o běžný RJ-45, výrobce doporučuje použít stíněný konektor a stíněný kabel, kabel to chce připáskovat k krytu konektoru.

Zaměření spoje

Nastavení jednotek před zaměřením

Předtím než se začně zaměřovat je potřeba jednotky nastavit do modu zaměřování, jednotky mají default IP 192.168.0.1 a mají webové rozhraní, ale pouze https!! na http jednotka vůbec neodpoví, celé rozhraní je v javě, default user/pass je admin/admin. Ve webovém rozhraní začneme s quick configuration, kde v položce radio nastavíme jednotku tak, aby byla mode: alinment a role: master pro jednu jednotku a pro druhou jednotku mode: slave. V hlavním okně dáme save configuration a můžeme zaměřovat.

Zaměření

Na zaměření je třeba klíč nebo lépe ráčna 13 a voltmetr, ještě se mi osvědčilo mít u sebe klíč 17 kterým jsem si držel šroub u jemného nastavení elevace, který tam sice má držet sám, ale nedržel (nějaký špatný odlitek držáku). Anténa se napevno utáhne v takové pozici, aby šrouby pro jemné doladění byly uprostřed svého rozsahu. Šrouby pro jemné zaměření je třeba mít povolené jenom malinko, aby anténa nebyla nijak zkřížená nebo nakloněná do strany, jakékoli naklonění ze svislé osy velmi ovlivňuje úroveň signálu! Druhá čepička od pravého kraje z pohledu zezadu vůči jednotce skrývá otvory pro kontakty voltmetru, když se voltmetr připojí měl by se spoj sám přepnout do modu zaměřování (alignment), že je opravdu v tomto modu poznáme podle toho, že se při otáčení s anténou mění hodnota naměřeného signálu, pokud se hodnota nemění je třeba se podívat do nastavení jestli je jednotka nastavená (na zaměřování) správně (mode a role). Úroveň signálu funguje na principu síla signálu [v dBm] * -1 / 100 = úroveň napětí [V], tedy např. signál -53dBm = 0,53V, tedy čím menší napětí tím lépe. Hlavní lalok je velmi úzký a chvíli potrvá než se ho vůbec podaří najít, celý rozsah laloku odpovídá přibližně dvěma až třem otáčkám zaměřovacího šroubu.

Software nastavení

Při nastavování čehokoli je třeba znát model pojmenovávání rozhraní u siklu a to je následovné:

 • host = management rozhraní na kterém běží web a konzole
 • eth0 = rádiová část
 • eth1 = první ethernet, drátový nebo optický
 • eth2 = druhý ethernet, drátový nebo optický
 • s1 = (smart) switch - ten je jenom jeden, v budoucnu prý může Siklu obsahovat i více switchů

V základním nastavení jsou všechny rozhraní spojené přes switch, rozhraní lze spojovat pomocí "c" komponenty a ty i mezi sebou pomocí vlan, např. lze spojit napevno rádiovou část a 1. ethernet aniž by rozhraní byly připojeny přes switch pod.

radio

V rádiové části lze nastavovat následující důležité položky (ve web rozhraní položka radio, v CLI příkaz "show rf"):

 • Frequency - základní frekvence na které začíná kanál a kanál má šířku 500MHz
 • role - master nebo slave, pravidlo je dávat master na stranu linky, která ne "blíž" k Internetu
 • Transmit asymetry - nastavení asymetrie přijímací a vysílací části, nastavit jde 50-50, 75-25 a 90-10 na jednotce master a 50-50, 25-75, 10-90 na jednotce slave, na jednotce slave musí být nastaveno to opačné než na jednotce master, tedy např. na master: 75-25, na slave: 25-75, jednotky se na tom neumí domluvit a musí se to dělat ručně
 • mode - adaptive pro normální běh spoje kdy propouští data, alignment pro zaměřování spoje (nepropouští data)

V záložce modulations lze ještě nastavit jakou si má spoj nastavit modulaci při určité úrovně signálu, resp CINR alias SNR - odstup signálu od šumu (nastavit lze pouze přes CLI)

V záložce interface lze např. vypnout rádiovou část eth0=rádio pomocí Admin status: up = zapnuto, down = rádio vypnuto

Ostatní záložky obsahují číselné a grafické statistiky

IP

Siklu jde nastavit až 4 různé IP adresu (index 1..4), IP může být bez tagu (vlan0) nebo s tagem (vlan 1..4096) ovšem před přidáním IP v vlaně je vlanu nejdřív vytvořit viz. nastavení vlan. IP jde nastavit buď klikátkem ve web rozhraní system/IP nebo pomocí CLI (show IP):

set ip <ip-index> ip-addr <value> [prefix-len <value>] [vlan <value>]

tedy např.:

set ip 1 ip-addr 192.168.0.10 prefix-len 24 vlan 0

hint: když jsem nastavil nejdříve routu a pak IP chvíli to fungovalo a pak to záhadně přestalo routovat, tedy routy nastavovat až po nastavení IP

změna IP se provede tak, že zadáme IP znovu s indexem IP kterou chceme změnit

route

Siklu si může nastavit až 10 statických rout (index 1..10), nepodporuje žádné dynamické routování, routy se dají nastavit ve web rozhraní v system/route klikátkem nebo v CLI (show route),

set route <index> [dest <value>] [prefix-len <value>] [next-hop <value>]

nejdůležitější je nastavit default routu, to se dá udělat (kde 192.168.0.1 je routr):

set route 1 dest 0.0.0.0 prefix-len 0 next-hop 192.168.0.1

sám jsem ještě přidal routu pro subnet každé IP kterou má siklu nastavené, tak jak to automaticky dělá linux kernel

změna routy se provádí tak, že zadáme routu znovu s indexem routy kterou chceme změnit

vlan

Nastavení vlan je ve vebovém rozhraní umístěno v bridge/vlan. Přes vlany jde různě propojovat "c" a "s" komponenty podle potřeby.

Vezmeme v potaz modelvý případ: chci si nastavit na Siklu IP, kteé bude v vlan s ID 123, to provedu následovně:

 • pomocí komponent c1 až c4 si propojím všechny interface s komponentou s1 (switchem) chci totiž aby IP ve vlaně 123 byla přístupná z jakéhokoli interfacu jak z eth, tak z rádia, aby a ní běžel management atd. postup je následující:
  • dám přidat vlan
  • vyberu komponentu "c1"
  • VID vyplním na požadovanovu hodnotu "123"
  • egress set vypíšu "host,s1" neboli komponenta c1 slouží ke spojení hosta a switche
  • untag set vypíšu "none" nechci totiž aby jakýkoli interface udtagovával pakety vlany, všechny pakety které budou běhat po vlan123 chci mít tagované
  • history nechám disable
 • stejným systémem si vytvořím i komponentu c2,c3 a c4 co se přes komponenty dá spojit zle jednoduše zjistit najetím myši nad políčko egress set, kde kontextová nápověda vypíše hodnoty, které se do pole dají vložit
 • Nakonec s pomocí komponenty s1 svážu všechny dříve vytvořené komponenty k sobě
  • vyberu komponentu "s1"
  • VID vyplním na požadovanovu hodnotu "123"
  • FDB ID nechám na 1
  • egress set vypíšu "c1,c2,c3,c4"
  • untag set vypíšu "none"
  • history nechám disable

Nyní již půjde IP přiřadit do vlan123 a IP bude povolená na všech interfacech (pakety vlan123 se budou šířit na všechny interfaci)

Nastevení toho samého příkladu pomocí CLI:

set vlan c1 123 egress host,s1 untagged none
set vlan c2 123 egress eth0,s1 untagged none
set vlan c3 123 egress eth1,s1 untagged none
set vlan c4 123 egress eth2,s1 untagged none
set vlan s1 123 egress c1,c2,c3,c4 untagged none

snmp

U siklu zle nastavit až 5 (index 1..5) různých snmp komunit případně IP ze kterých se budou snmp data tahat. Ve web rozhní v system/snmp nebo v CLI (show snmp-mng):

set snmp-mng <id> [ip-addr <value>] [udp-port <value>] [snmp-version <value>] [security-name <value>] [engine-id <value>]

např:

set snmp-mng 2 ip-addr 192.168.0.2 udp-port 169 security-name public

security-name je název komunity