Stanovy: Porovnání verzí

Z HKfree wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Řádek 151: Řádek 151:
 
e) nakládá finančními i jinými prostředky sdružení, pro což ale musí mít souhlas kvalifikované většiny (2/3) správců oblasti.
 
e) nakládá finančními i jinými prostředky sdružení, pro což ale musí mít souhlas kvalifikované většiny (2/3) správců oblasti.
  
3.6. Předseda i jednatel sdružení zastupují sdružení navenek a jednají jeho jménem a to vždy ve dvojici. Podepisování za sdružení se děje tak, že k názvu sdružení připojí předseda a jednatel svůj podpis.
+
3.6.  
 +
 
 +
a) Za sdružení je oprávněn jednat předseda, jednatel, nebo jiný člen občanského sdružení, kterého k jednání deleguje výkonný výbor.
 +
 
 +
b) Jednání za sdružení může probíhat pouze ve dvojici ( tzn. předseda a jednatel, předseda a pověřený člen, jednatel a pověřený člen), jinak je neplatné .
 +
 
  
 
3.7. Rozhodnutí výboru musí být uveřejněna na takovém místě, aby byla všem členům dostupná a zároveň jim toto rozhodnutí musí být doručeno na jejich e-mail.
 
3.7. Rozhodnutí výboru musí být uveřejněna na takovém místě, aby byla všem členům dostupná a zároveň jim toto rozhodnutí musí být doručeno na jejich e-mail.

Verze z 8. 9. 2005, 20:05

Stanovy občanského sdružení HKfree

I. Základní ustanovení

1. Název občanského sdružení: Občanské sdružení HKfree, dále jen "sdružení"

2. Sídlo: Hradec Králové, Heyrovského 1178, Hradec Králové 2, 50003

II. Právní postavení sdružení

1. Sdružení je dobrovolné, nezávislé a neziskové.

2. Sdružení je právnickou osobou, založenou na základě zákona č. 83/1990 Sb. ve znění pozdějších předpisů.

III. Poslání a cíle sdružení

1. Základním cílem sdružení HKfree je sdružovat zájemce o výzkum, vývoj a testování produktů a aplikací v oblasti informačních a komunikačních technologií s důrazem na jejich praktické využití a pro šíření vzdělanosti, kultury a odstraňování informačních bariér.

2. Sdružení bude k dosažení svých cílů vyvíjet zejména následující činnosti:

a) výzkum a vývoj technických a programových prostředků, vhodných pro budování, správu a provoz informačních a komunikačních technologií,

b) vytvoření a zajištění provozu počítačové sítě pro testování vyvíjených prostředků, vzájemnou komunikaci členů a propojení do dalších sítí,

c) rozšiřování aplikace nejmodernějších informačních technologií,

d) poskytování poradenské a konzultační služby členům,

e) expertní a publikační činnost,

f) získávání dotací, grantů a sponzorských příspěvků za účelem financování sdružení a jeho projektů,

g) spolupráce se subjekty, které sledují slučitelné cíle.

IV. Členství

1. Členství ve sdružení je primární, řádné a čestné.

2. Primárním a řádným členem se může stát jakákoliv fyzická či právnická osoba za účelem připojení a tvorby sítě.

a) Primární člen má právo do sítě HKfree připojit libovolné množství vlastních zařízení (počítačů). Technické detaily připojení dohodne se správcem příslušné oblasti. Připojením do sítě má právo síť používat; musí přitom dodržet "pravidla používání sítě HKfree".

b) Řádný člen má stejná práva a povinnosti jako člen primární, kromě toho ale získá navíc přístup na hlavní počítač v síti, který poskytuje další rozšířené služby. Hlavní počítač je majetkem sdružení a jeho provoz a údržba je financována z členských příspěvků. Hlavní počítač musí být v provozu alespoň jeden; může jich být i více. V případě více hlavních počítačů má řádný člen přístup na všechny.

c) Rozdíl mezi primárním a řádným členem tedy spočívá pouze v možnosti využít hlavní počítač. Výše členských příspěvků primárních a řádných členů může být výkonným výborem stanovena v různé výši.

3. O přijetí za člena sdružení rozhoduje správce příslušné oblasti, toto členství vzniká dnem přijetí za člena a zápisem do evidence členů sdružení v příslušné oblasti.

4. Dokladem o členství je potvrzení vydané správcem oblasti.

5. Při přijetí je nový člen povinen písemně potvrdit svůj souhlas se stanovami sdružení. Souhlas se stanovami si ponechává ten správce oblasti, který člena přijal.

6. Členství zaniká:

a) vystoupením člena - písemným oznámením,

b) úmrtím člena,

c) zánikem sdružení,

d) vyloučením ze sdružení rozhodnutím valné hromady,

e) vyloučením ze sdružení rozhodnutím správce oblasti, ke které je připojen.

7. Při ukončení členství nevzniká členovi nárok na vrácení členských příspěvků.

V. Práva a povinnosti členů

1. Práva členů

Člen má právo:

a) Podílet se na činnosti sdružení.

b) Být volen do orgánů sdružení po dosažení 18 let věku.

c) Volit členy výboru.

d) Obracet se na orgány sdružení s podněty a stížnostmi a žádat o jejich vyjádření.

e) Vyžádat si informace ohledně hospodaření, které musí být poskytnuty výborem do 14 dnů od doručení písemné žádosti na adresu sídla sdružení.

2. Povinnosti členů

Povinností člena je:

a) Dodržovat stanovy sdružení.

b) Hájit dobré jméno sdružení.

c) Sledovat dění ve sdružení.

d) Podílet se na financování cílů sdružení formou členských příspěvků, jejichž výši stanoví vždy usnesení výkonného výboru, ve lhůtě stanovené výkonným výborem – toto se netýká členů čestných.

e) Svědomitě vykonávat povinnosti vyplývající z úkolů kterými je ve sdružení pověřen.

f) Dokončit vždy práci nebo činnost, kterou na sebe převzal, bez zbytečného odkladu.

g) Dodržovat "pravidla používání sítě HKfree", která budou stanovena výkonným výborem.

h) V případě instalace zařízení (antén, kabelů ap.) mít povolení od majitele či správce objektu, kde bude zařízení umístěno. Za toto nese plnou odpovědnost pouze člen sdružení, nikoli celé sdružení.

VI. Orgány sdružení

1. Orgány sdružení jsou:

  • valná hromada
  • výkonný výbor
  • správci oblastí

2. Valná hromada

2.1. Valná hromada je základním a nejvyšším orgánem sdružení. Tvoří ji všichni členové.

2.2. Valnou hromadu svolává výkonný výbor sdružení nejméně jednou ročně, nebo když o to požádá alespoň polovina členů sdružení.

2.3. Pozvánka na valnou hromadu musí být odeslána výkonným výborem členu sdružení e-mailem nejpozději 14 dní před plánovaným termínem valné hromady a zároveň na příslušný news server.

2.4. Valná hromada zejména

a) rozhoduje o změnách stanov sdružení, ovšem pouze při zachování ustanovení II a III.

b) dodatečně schvaluje rozhodnutí výkonného výboru sdružení

c) schvaluje výroční zprávu, zprávu o hospodaření, rozpočet sdružení a úkoly sdružení pro příslušné období

d) volí na příslušné období členy výkonného výboru

e) rozhoduje o zrušení sdružení.

2.6. Valná hromada je usnášeníschopná, je-li přítomna nadpoloviční většina všech členů. Tato podmínka odpadá po půlhodinové čekací době, kdy je valná hromada usnášeníschopná těmi členy, kteří jsou přítomni.

2.7. Při hlasování rozhoduje valná hromada nadpoloviční většinou přítomných členů (ve smyslu bodu 2.6.).

2.8. Při hlasování o změně stanov sdružení nebo o zrušení sdružení rozhoduje valná hromada dvoutřetinovou většinou všech členů.

2.9. Valná hromada je svolávána vždy v místě sídla sdružení.

3. Výkonný výbor

3.1. Výkonný výbor (dále jen výbor) je výkonným orgánem sdružení, který za svou činnost odpovídá valné hromadě a řídí činnost sdružení mezi zasedáními valné hromady.

3.2.Výbor má nejméně tři členy, počet jeho členů je však vždy lichý.

3.3. Funkční období výkonného výboru je jednoleté. Začíná dnem zvolení člena sdružení do funkce člena výboru a končí dnem kalendářního roku, který se svým označením shoduje se dnem, v němž funkční období člena začalo.

3.4. Výbor svolává předseda sdružení, v jeho nepřítomnosti jednatel, oznámením ostatním členům výboru na jejich email.

3.5. Výbor zejména

a) volí ze svých členů předsedu, jednatele a pokladníka sdružení

b) koordinuje činnost sdružení a jeho hospodaření

c) stanovuje výši členských příspěvků pro členství primární i řádné

d) svolává valnou hromadu, zpracovává podklady pro rozhodování valné hromady

e) nakládá finančními i jinými prostředky sdružení, pro což ale musí mít souhlas kvalifikované většiny (2/3) správců oblasti.

3.6.

a) Za sdružení je oprávněn jednat předseda, jednatel, nebo jiný člen občanského sdružení, kterého k jednání deleguje výkonný výbor.

b) Jednání za sdružení může probíhat pouze ve dvojici ( tzn. předseda a jednatel, předseda a pověřený člen, jednatel a pověřený člen), jinak je neplatné .


3.7. Rozhodnutí výboru musí být uveřejněna na takovém místě, aby byla všem členům dostupná a zároveň jim toto rozhodnutí musí být doručeno na jejich e-mail.

3.8. Rozhodnutí podléhají kontrole správcům oblastí, kteří mohou iniciovat (požadovat) dodatečné schválení valnou hromadou. Pro to, aby se tímto dodatečným schválením zabývala valná hromada stačí, aby dodatečné schválení iniciovala 1/5 správců oblastí. V takovém případě musí být do 14 dnů svolána mimořádná valná hromada výborem sdružení. Toto rozhodnutí do té doby není možno považovat za platné a závazné.

3.9. Výbor je usnášeníschopný, je-li přítomna kvalifikovaná většina (2/3) jeho členů a rozhoduje kvalifikovanou (2/3) většinou všech jeho členů.

4. Správce oblasti

4.1. Správce oblasti je kontrolním orgánem ve vztahu k výboru sdružení, a výkonným orgánem ve vztahu k těm členům, kteří jsou připojeni v této oblasti, kterým je odpovědný.

4.2. Správcem oblasti se stává ten člen, který se stará o připojení dané správní oblasti k ostatním správním oblastem HKfree a propojení uživatelů v této správní oblasti. To za podmínek, které stanoví valná hromada. Dále se správcem oblasti stává ten, komu je tato funkce delegována odstupujícím správcem oblasti a potvrzená kvalifikovanou většinou (2/3) správců oblastí.

4.3.1 Kontrolu vůči výboru sdružení provádí po každém rozhodnutí výboru. Je povinen prozkoumat každé rozhodnutí výboru. Své vyjádření musí sdělit členům, kteří jsou připojeni v této oblasti.

4.3.2 Pokud nesouhlasí s rozhodnutím výboru, může svůj nesouhlas vyjádřit na místě, kde jsou uveřejňována rozhodnutí výboru, popř. žádat o dodatečné schválení rozhodnutí valnou hromadou.

4.4. Správce oblasti dále :

a) přijímá nové členy sdružení a vede evidenci členů ve své správní oblasti

b) dbá na dodržení podmínek platných generálních licencí ČTÚ při provozování radiových zařízení.

c) informouje všechny členy v dané oblasti o rozhodnutích výboru, o změnách v síti, které se jich týkají a o dalších věcech, které stanoví usnesení valné hromady.

d) má k dispozici informace o vysílacích výkonech jednotlivých rádiových zařízení a tyto informace má také v papírové formě v místě provozování zařízení.

4.5. Funkce správce oblasti zaniká:

a) odstoupením správce oblasti

b) zánikem správní oblasti

4.6. Odstoupí-li správce oblasti, musí svou funkci předat jinému členovi. Neučiní-li tak, výkonný výbor jmenuje nového správce, rozhodne o sloučení s jinou oblastí, nebo o zrušení oblasti.

4.7. Správce oblasti řeší financování společné síťové infrastruktury dohodou se členy příslušné oblasti.

4.8. Správce oblasti není zodpovědný za chování ostatních členů v oblasti. Chováním členů se zde rozumí zejména dodržování "stanov" a "pravidel používání sítě HKfree".

VII. Správní oblasti

1. Nová správní oblast se zřizuje na základě souhlasu nadpoloviční vetšiny ostatních správců oblastí.

2. Zánik správní oblasti může nastat hlasováním ostatních správců oblastí - k zániku je třeba nadpoloviční většiny všech správců oblastí.

3. Správní oblastí (dále i dříve jen "oblast") se rozumí topologicky ucelená část sítě HKfree. členové sdružení, připojení do sítě v této oblasti jsou členy této oblasti. Oblast může, ale nemusí být propojená s ostatními oblastmi (může tvořit "ostrov").

4. Oblast má právě jednoho správce.

VIII. Zásady hospodaření

1. Sdružení hospodaří s movitým a nemovitým majetkem, jehož zdroji jsou zejména členské příspěvky, dary, odkazy, granty, příspěvky fyzických a právnických osob

2. Výši členských příspěvků stanoví vždy valná hromada, která stanoví i způsob jak bude s financemi naloženo.

3. Za hospodaření sdružení odpovídá výbor, který předkládá valné hromadě zprávu o hospodaření.

4. Hospodaření se uskutečňuje podle rozpočtu schváleného valnou hromadou.

5. Přebytek hospodaření se použije v následujícím období podle rozpočtu schváleného na financování dalšího rozvoje sdružení.

6. Finanční prostředky jsou uloženy u finančního ústavu a může s nimi nakládat pokladník na základě zmocnění výborem sdružení v souladu se stanovami. Podpisovým právem disponuje předseda, jednatel a pokladník výboru a to vždy ve dvojici. O hospodaření a finančních operacích vede evidenci pokladník v souladu s obecně závaznými předpisy.

7. Majetek sdružení může být užíván pouze k plnění cílů sdružení.

IX.Komunikace a hlasování

1. Pro účely komunikace se zřizuje:

a) společný e-mail a news server

b) web server pro celou síť dostupný jak z vnitřní sítě tak z internetu

c) další, pokud tak stanoví valná hromada

2. Každé rozhodnutí musí být vyvěšeno do 3 dnů na příslušném web serveru a zároveň musí být poslán předsedou email na vnitřní emailovou adresu a zároveň do příslušné news skupiny. Stejně tak každé rozhodnutí správce oblasti musí být tímto způsobem uveřejněno.

3. Hlasování je dvojí.

a) elektronické - slouží především pro rychlé potvrzení rozhodnutí výboru či správce oblasti podrobněji upraví usnesení valné hromady.

b) za přítomnosti hlasujícího člena pro volbu do orgánů sdružení; toto hlasování je přímé, rovné, tajné.

X. Zánik sdružení

1. Sdružení zaniká dobrovolným rozpuštěním nebo sloučením s jiným sdružením z rozhodnutí valné hromady

2. Rozhodnutím ministerstva vnitra ze zákona č. 83/1990 Sb.

3. Pokud sdružení zanikne dobrovolným rozpuštěním, rozhodne současně valná hromada o způsobu majetkového vypořádání.

XI. Závěrečná ustanovení

1. Pro svou činnost vydá sdružení:

a) seznam správních oblastí

b) pravidla používání sítě HKfree

2. Stanovy vstupují v platnost dnem registrace u Ministerstva vnitra České republiky.

V Hradci Králové v březnu 2004