Udržitelné rozvoje

Z HKfree wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Obecně

napadlo mě sepsat nějaký quasislint ohledně způsobů dalšího rozvoje HKfree směrem kupředu, nikoliv k záhubě ve wifi džungli. Rád bych aby se i ostatní, co mají nápad či zkušenost, zde napsali svoje znalosti.

Radiové spoje

Doufám, že sem někdo doplní způsoby rozvoje v radiové části, viz SVM, ALCOMA, 5GHz atd...

Optické spoje

Občanské sdružení HKfree vynakládá nemalé prostředky pro podporu výstavby i vývoje zařízení jménem RONJA. Většina zainteresovaných ví, že je to pojítko na bázi světelného paprsku s propustností 10M FD a mezi jeho hlavní výhody se řadí hlavne vlastnost "prodloužit kabel". Ronja spoje jsou v HKfree nasazovány na páteřní linky do různých oblastí ale díky síle KnowHow a znalostní bázi HKfree a dalších freenetů se stává tento spoj dostupný a snadno postavitelný pro větší množství lidí. Proto se také blíží doba, kdy budou RONJI nasazovány na skupinové spoje. (skupinové chápej více lidí ve své blízkosti s mozností spojit se i jinak). Takový spoj je pak zásobárnou sítě pro skupinku od 3-15 lidí. Ti za ronjou využívají možností spojit se LAN sítí či jinými technologiemi nevyjímaje rádia. Zde je rádio použitelné zejména proto, že nevyzařuje do širokého okolí.

LAN sítě

Ve skupinkách lidí, kteří jsou zásobováni RONJOU je nejvýhodnější způsob spojení ETH kabel. V panelových domech se řeší vedením ve stoupačkách elektrických rozvodů, v oblastech se zástavbou rodinných domů je již situace o mnoho složitější. Ale i přes složitost je výhoda ETH sítí nanejvýš výhodná. Vysoká rychlost, netečnost na rušení. Jsou více méně dvě možnosti vedení ETH kabelu mezi rodinnými domy. Pokud spolu sousedí zahradami, je z hlediska bezpečnosti ideální vedení v zemi. - o tomto nemám zkušenosti, kdo má, ať doplní Druhou možností je vedení visutým spojem. Takový spoj je jednodušší na výstavbu ale nebezpečnější co se připojených zařízení týče. Hrozí zde přepětí, blesky ... Proto je nutné využít ETH přepěťové ochrany a realizovat spoj správným způsobem. Na tyto účely se prodávají ETH kabel opatřené závěsným ocelovým lankem, ale cena takového kabelu nekoresponduje s požadavky HKfree. Zkrátka je moc vysoká. Proto se takové kabely nahrazují ručně sestavenéými. Ideální je zakoupení FTP (field twist pair) kabelu. Takový kabel není stíněný jen opředením pár drátky ale rovnou celou hliníkovou fólií. Obsahuje ocelový drátek který drží celý kabel v přípustné napjatosti a má dostatečně silnou izolaci odolávající povětrnostním vlivům. Takový kabel se naváže na ocelové lanko, nejlépe stahovacími pásky. A takto upravený kabel se zavěsí mezi dva domy.

Potřebné věci ke stavbě

Shrnul bych věci, které jsou k takové stavbě potřeba:

  • FTP kabel (field twist pair) dá se zakoupit v elektro Vacek ve skladištní oblasti, cena je asi 8Kc/m s dph.
  • Ocelové lanko, doporučil bych do 30m délky použít 2mm v průměru, na delší spoje tlustčí. Lanko má v sobě kevlarová vlákna a dá se zakoupit v obchodě "spojovací materiál" v Ladově ulici. Cena takového 2mm tlustého lanka je cca 10 Kc/m
  • Svěrky pro uchycení smyčky ocelového lanka. Nejlépe dvě na každou stranu, aby se lanko neproklouzlo.
  • napínák, do 30m vzdálenosti stačí použít jeden, nejlépe je napínat lanko v létě, kdy je dostatečně prověšené a více se prověsit nemůže. Utažením napínáku pak docílíte maximálního napětí. Nutné je ale v zimě, kdy se lanko stáhne, povolit napínák. Foto jsou na stránkách routeru ronjí v Kuklenách v sekci stavby.
  • hmoždinky, do plné cihly nebo porobetonu bych doporučil ocelové hmoždinky s očkem a metrickým závitem. Každopádně bych doporučil od M8 výš. Do dutinkových cihel je asi nejlepší použít plastové FIscher hmoždinky.
  • stahovací pásky pro příchycení kabelu k lanku.
  • měděný pásek pro výrobu objímky k uzemění stínění kabelu. Pokud máte doma třívodičový rozvod, dá se jako uzemfění pužít střední kolík zásuvky. V opačném případě zemění třebas stožáru antény apod.
  • přepěťové ochrany pro LAN kabely.

Je ovšem nutné počítat s tím, že maximální délka segmentu mezi switchi či huby je 100m a obecně čím kratší, tím propustnější kabel. (na našem 70m dlouhém kabelu jsme schopni protáhnout 9100kB/s)