5Ghz Compex WPE-54AG

Z HKfree wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Compex, rozchození a jeho podivé chování vůči Zebře

Použitý firmware - 1.17 Build 0426

K několika AP již jsou 5GHz spoje postavené na HW AP Compex WPE-54AG. Instalace je celkem bezproblémová, jako u 2,4GHz, akorát to chce lepší kabely. Všechny spoje, u kterých jsem měl tu čest být, když je kluci zprovozňovali jsou typu AP - client. Dosahované přenosové rychlosti se pohybují kolem 16MBit up/down (samozřejmě HD).

Konfigurace:

Management port:

Po přihlášení do Compexe přes webové rozhraní je třeba jej trochu přizpůsobit obrazu svému - tedy nastavení IP adresy, správné masky a výchozí brány - zde pojmenováno dosti nešikovně jako "Management Gateway Ip". Zde jsme narazili na první kámen úrazu - u každého Compexe je potřeba nastavit jako bránu tu IP, ke které je kompex připojen po kabelu. Jinak pakety putovali kdo ví kam. S DHCP se zatím moc neexperimentovalo - vypnuli jsme ho.

Wlan setup - basic:

Zde je potřeba pouze zvolit, v jakém pracuje Compex módu - AP, AP Client či jiný. Je zde také možnost nastavit si napevno rychlost přenosu dat - zkošel jsem různé hodnoty, ale nejlepších výsledků vykazovala autodetekce - Fully Auto.

Doporucuji nastavit spoj jako wireless bridge - wireless bridge. Do PeerMAC se zada Wireless Card MAC adress druheho Compexu a na obou se nastavi stejny kanal a ESSID.

Wlan setup - advanced:

Zde většinou byly ponechány defaultní hodnoty, akorát u položky Transmit Power jsem zvolil Minimum kvůli limitům vyzářeného výkonu. Dle teoretických výpočtů bychom se s timto nastavením při 25dB anténě a kabelu s útlumem 1dB(čili pigtail) měli splňovat limit. Je zde velmi důležité tlačítko - Long Distance Parameters - Zde je potřeba nastavit Outoor na Enabled a vyplnit vzdálenost.Compex vypočte optimální hodnoty pro modulaci OFDM. Tyto hodnoty vepište do níže uvedených políček. Ke vzdalenosti se doporucuje pripocitat 300m.

MAC Filtering - to mam z doslechu - ale pozor na fw 1.xx - filtruje to i MAC na ethernetu. U 2.02 by to už mělo být odstraněno, ale ma prý zase jiné neduhy. Zatím (14.9.2005) je prý nejlepší 1.17 Build 0426(SK).

Trocha pravidel a zvláštních poznatků:

Na dvou ze tří AP(ne tom třetím jsme to nezkoušeli otočit) vykazovali Compexy v určité konfiguraci problémy s multicasty - zahazovali většinu nebo všechny OSPF pakety jsoucí od Compexe v módu Client. Logické vysvětlení nemám - ale chodí nám to správně pouze v této konfiguraci:

(Router1)----(Compex1) o o o o (Compex2)----(Router2)
Legenda: -----ethernet, o o o - vzduch

Předpoklad je, že Compex1 je v módu AP a Compex2 je Client: IP(router1) < IP(Compex1) < IP(Compex2) < IP(Router2) U kterého routeru je default gw, je jedno.

Praktický příkad:

Router1 - 192.168.0.1
Compex1(master) - 192.168.0.2
Compex2(cleint) - 192.168.0.3
Router2 - 192.168.0.4

Chování je to vskutku podivné, u některých kousků se tato vlastnost(bug?) nemusí vůbec projevit. Ale jinak jsem s tímto HW AP velice spokojen.

Da se nastavit casova synchronizace - v menu Set System's Clock se zada server charon.hkfree.org

Doporucuji take zapnout Auto Reboot.