DHCP

Z HKfree wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) je služba, která automaticky přiděluje IP adresy počítačům v síti. Hlavní výhodou je to, že klient, který získává IP z DHCP serveru, se nemusí o své nastavení vůbec zajímat. Pokud správce bude potřebovat adresy klientů přečíslovat, pouze přenastaví svůj centrální server a klienti získají nové adresy. Bez DHCP serveru, je nutné, aby správce každému klientovi sdělil jeho novou IP adresu a klient si ji musí sám nastavit.

Kde zapnout DHCP klient ve Windows XP

Pokud ve Vaší oblasti DHCP funguje (správce vám to řekne), je doporučeno ho používat. Ve výchozím nastavení (tj. po intalaci) je DHCP zapnuté; tento návod budete potřebovat jen pokud jste si DHCP někdy před tím vypnuli.

  • Start -> Ovládací panely
  • Otevřeme Síťová připojení (na obrázku nejnižší okno)
  • Klikneme na síťovou kartu (obvykle výrobce Realtek) pravým tlačítkem myši a vybereme Vlastnosti. Otevře se další okno.
  • V něm vybereme položku Protokol sítě Internet (TCP/IP) a klepneme na tlačítko Vlastnosti.

Dhcp.png

  • Označíme obě zarámovaná pole a klepneme na OK. Tím jsme zapnuli získávání IP adresy z DHCP serveru.

Naopak ruční nastavení bychom zde provedli vyplněním adres dle pokynů správce. (Pokud chcete aby vám počítač fungoval na sítích s DHCP i na jedné síti bez DHCP, a to vše bez přenastavování, vyplňte ruční nastavení do záložky Alternativní konfigurace.)