Emaily v HKfree

Z HKfree wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Základní informace

  • POP3: pop3.hkfree.org - příchozí pošta - jen pokud máte v hkfree schránku
  • IMAP: imap.hkfree.org - příchozí pošta - jen pokud máte v hkfree schránku
  • SMTP: smtp.hkfree.org - odchozí pošta - pro každého


Uživatel pop3/imap/smtp serveru je Vaše celá emailová adresa, např. jmeno@hkfree.org

Heslo je to, které máte od zaregistrování bkralikem nebo to, na které jste si ho změnili (Změna hesla).


Pokud účet na mailu hkfree.org nemáte a chcete ho vytvořit, napište bkralikovi


Doporučuji zapnout v poštovním klientovi používání ssl (šifrování) pro pop a imap. Je možné zapnout podporu šifrování (TLS) i pro odchozí poštu.


Webmail je přístupný na adresách http://webmail.hkfree.org/

Filtrování emailů

Emaily přicházející do hkfree jsou kontrolovány na výskyt virů a spamu. Jako antivir je v hkfree zaměstnán clamav, o identifikaci spamu se pokouší SpamAssassin. Spam se snaží odhalit i přímo SMTP server ještě před přijetím kompletní zprávy, a to pomocí metody nazývané greylisting a také kontrolou adresy odesílajícího serveru proti databázím open-relay poštovních serverů. Pokud si antivir myslí, že email obsahuje virus, je zpráva označena jako spam a doručena do schránky. I antivir se může mýlit, takže zahazovat zavirované emaily automaticky by nebylo nejlepší řešení. Nemusím snad dodávat, že otevírat zavirovanou přílohu bez dodatečného otestování nebo vyléčení domácím antivirem není moc chytré...

Pokud Spamassasin považuje zprávu za spam, přidá do předmětu zprávy řetězec "***SPAM***", přidá položku "X-SPAM-Result: Spam" do hlaviček zprávy a zprávu doručí do poštovní schránky. Stejně postupuje i v případě "zavirované" zprávy, jen hodnotu hlavičky "X-SPAM-Result" nenastaví na "Spam", ale na "Virus". Je tedy možné viry a spam v poštovním klientu filtrovat do jiné složky, než ve které se nacházejí "nezávadné" emaily.

Přístup z Internetu

Emaily ze schránky jmeno@hkfree.org je samozřejmě možné vybírat odkudkoli - jak z hkfree, tak z Internetu. Pro odchozí poštu je ale možné používat server smtp.hkfree.org jen zevnitř hkfree. Důvodem je, aby náš smtp server nemohl sloužit jako tzv. "open relay" např. spammerům. Pokud ale chcete používat smtp.hkfree.org i z Internetu (např. vás nebaví na notebooku pořád měnit nastavení podle toho, přes kterého poskytovatele jste zrovna připojeni), jedna možnost tu je. Nutností je mít v hkfree poštovní schránku (jmeno@hkfree.org). V nastavení serveru pro odchozí poštu ve vašem poštovním klientovi si zaškrtněte položku "smtp server vyžaduje přihlášení" (nebo tak podobně). Přihlašovací jméno vyplňte stejné jako při vybírání pošty, tj. jmeno@hkfree.org. Heslo je také stejné (poštovní klient se na heslo zeptá většinou až při prvním pokusu o odeslání emailu). Pro větší bezpečnost (hlavně kvůli přihlašovacím údajům) vyberte také použití šifrovaného přenosu (TLS, SSL, ...).

Změna hesla

https://mail.hkfree.org/postfixadmin/users/login.php

Pokud se do postfixadminu nemůžete přihlásit a ještě jste se do něj nepřihlašovali (od nového mailserveru), tak kontaktujte správce bkralika (Bkralik). Aktuálně by se ale měli být schopni přihlásit všichni, byl upraven postfixadmin aby příjmal i hesla ve starém formátu...

Přesměrování (forward) na jiný email, automatická odpověď

Pokud potřebujete přesměrovat všechnu příchozí poštu na jiný server nebo nastavit automatickou odpověď (v nepřítomnosti atp.), může tak učinit přes postfixadmin: https://mail.hkfree.org/postfixadmin/users/login.php.

Maily z jiných strojů hkfree

Pokud máte skoro jakýkoliv linuxový server v hkfree, je dobré na něm nakonfigurovat MTA, aby z něj bylo možné posílat maily. Maily v linuxu jsou totiž "system-wide" záležitost, aplikace téměř vždy používá systémové MTA.

Debian

Na debianu je nejjednodušší použít exim4, který se obvykle vyskytuje už předinstalován v distribuci. Debian má vychytanou konfiguraci, narozdíl od ostatních distribucí má na konfiguraci pomocníka jménem exim4-config. Pokud tedy chcete nakonfigurovat exim na debianu, stačí spustit

  dpkg-reconfigure exim4-config

a řídit se průvodcem. Důležité je zvolit možnost Mail sent by smarthost a poté v pozdější části nastavit jako smarthost hkfreečkový mailserver - smtp.hkfree.org Důležité také je, mít správně nastavené hostname (/etc/hostname) a mailname (/etc/mailname). V hostname má být jenom hostname, v mailname celé fqdn. (Př.: pro server homes.hkfree.org je hostname homes, mailname homes.hkfree.org)

Lokální emaily na Homesech (bývalém cháronovi)

Uživatelé vlastnící shell konto na Homesech mají k dispozici emailovou adresu ve tvaru login@homes.hkfree.org. Emaily přicházející na tuto adresu je možné číst a vybírat pouze přes konzoli, imap ani pop3 tam nefungují (pokud někdo potřebuje, ať se se mnou domluví - bkralik)

Pokud chcete číst lokální emaily přímo na Homesech, musíte provést drobné úpravy v nastavení vašeho oblíbeného poštovního programu. Lokální schránky už totiž nejsou umístěny ve /var/mail/vas_login ve formátu mailbox, ale v ~/Maildir/ ve formátu maildir.

  • mutt: spusťte mutt s parametrem -f ~/Maildir/, nebo přidejte do souboru ~/.muttrc tento řádek:
 set spoolfile="$HOME/Maildir/"
  • mailx: neumí pracovat se schránkami ve formátu maildir.