Převěsy

Z HKfree wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Převěs pomocí FLESu

FLES je speciální druh kabelu. Už v sobě obsahuje dostatečně tlusté lanko, které převěs unese a navíc má u sebe trubku, do které se dá zatáhnout jak UTP tak i optický kabel. Používá se na kratší vzdálenost, nedoporučuje se víc jak 80m. Jsou 2 velikosti FLESu - 8.5 (akorát velikost na UTP) a 20 (zbytečně veliké pro naše účely). Cena se pohybuje okolo 30-35Kč/metr + musíme ještě připočíst cenu optiky nebo UTP. Musíme ještě pamatovat na to, že cca metr na obou koncích musíme zkrátit trubičku a odříznout chráničku, abychom mohli z lanka udělat oko pro ukotvení.

Více informací na http://www.kabelovna.cz/index.php?call=prehled&kategorie=5&productid=22


http://wiki.hkfree.org/images/f/f2/FLES.jpg http://wiki.hkfree.org/images/a/a6/FLES-parametry.jpg

Převěs samonosným optickým kabelem

Mini LT Flat Drop Cable je nejnovější technologie používaná na převěsy. Optické vlákna v kabelu, který je zpevněn tak, aby sám sebe udržel. Kabel váží pouhých 3,2kg na 100m, takže s ukotvením jsou minimální problémy. Kabel se používá nejčastěji s 12 optickými vlákny. Cena se pohybuje okolo 25-30Kč za metr, takže převěs samonosnou optikou vyjde mnohem levněji než při použití FLESu. Kabel je ukotven pomocí jakýchsi kotviček (viz obrázek), které stojí cca 120Kč jedna.

Historicky 1. převěs z tohoto kabelu v HKfree je zde včetně návodu, kterak zkompletovat optickou vanu a co potřebujete za věci:

Více informací na http://www.ofacom.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=94&Itemid=2 a na http://www.ofsoptics.com/cable/category.php?txtCategoryID=1022260265438

http://wiki.hkfree.org/images/1/10/Flat_Drop_Cable.jpg http://wiki.hkfree.org/images/c/c2/Mini_lt-drop_cable.jpg http://wiki.hkfree.org/images/6/64/Technical_information.jpg

Převěs pomocí FTP

-dodělat-

Ukotvení převěsů

Na ukotvení lze použít mechanické nebo chemické kotvy. Mechanické jsou levnější a vhodné na menší zátěže. Přestože převěs je napnutý, tak se neustále ve vzduchu mírně pohybuje. Mechanická kotva tyto vibrace nemusí dlouhodobě (cca 5 let) vydržet. Chemická kotva by oproti podobným vibracím měla být více odolná. Při vytváření oka na lanku se doporučují dávat 3 sponky, protože se může stát, že se nějaká uvolní. Při ukotvení určitě nesmíme zapomenout na povrchovou úpravu - žárové zinkování. Bez této úpravy by se velmi brzy mohla poškodit omítka od rzi. Pokud lano ohýbáme, tak je dobré do ohybu vkládat tzv. očnice, lanko pak nemá takovou tendenci se v ohybu lámat.

http://wiki.hkfree.org/images/4/4e/Kotveni.jpg

Ukotveni.jpg