Slovníček pojmů a zkratek

Z HKfree wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Tato stránka má za cíl vysvětlit význam některých často používaných pojmů a zkratek, užívaných při diskusích a pod. v HKFree (a případně doložit, proč se často používá)

Charon 
Server, kde mají uživatelé své stránky a pod.
IGW 
Brána do Internetu, v HKFree je fyzicky reprezentována klastrem dvou PC routrů/servrů (igw1 resp. orion, igw2)
Orion 
PC router/server, jedná se o familiernější název igw1
PMV 
Centrální bod sítě, kde je zároveň brána do Internetu. Vyznačuje se tím, že když se tam dělají úpravy, tak lze očekávat výpadky přístupu do Internetu nebo vetších částí sítě ;-)
Správce/i oblasti/í, SO 
Člen(ové) sdružení starající se o provoz sítě v jednotlivých oblastech - více ve Stanovách, seznam viz Oblasti v HKfree a jejich správci
Výkonný výbor, VV 
Orgán v rámci struktury sdružení HKFree, zakotven ve Stanovách, členové VV jsou voleni na valné hromadě
ZCOM 
označení dříve často používané Wifi karty v našich routrech/AP. Vyznačuje se tím, že může zakousnout celý router ;-)
Zebra, Quagga, "To pruhované zvíře" 
Routovací software, používaný na PC routrech v síti. Vyznačuje se tím, že občas nevyzpytatelně spadne ;-)
SVM
Často používané pojítko v pásmu 10Ghz mezi jednotlivými body (nakoupily se, protože dříve nic jiného nebylo, proto jich je hodně v síti) Výrobce píše až 25Mbps ačkoliv víme že už při asi 19Mbps leze odezva vzhůru. V síti použiváme od tohoto výrobce pouze tyto pomalejší kousky (Údajně už jsou i 50Mbps)
Alcoma
Používané pojítko u nás v síti v pásmu 10Ghz mezi jednotlivými body. Výrobce píše až 16Mbps a dokonce i těch 16Mbps funguje s krásnou odezvou. V síti jsou jen tyto kousky (Jsou už i 36Mbity)
Summit
Nové pojítko v pásmu 10Ghz, které funguje až 40Mbps.
Ronja, ronjítko
optické pojítko, v hkfree ponejvíc varianta 10Mbps fullduplex (10Mbps down a 10Mbps up)na vzdálenosti do max 1,5km. Jsou i výkonnější varianty, a varianty pracující mimo viditelné spektrum. Výhodou je netečnost na rádiové zarušení, nevýhodou že potřebují přímou viditelnost mezi oběma body.