Udržitelné rozvoje

Z HKfree wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Obecně

napadlo mě sepsat nějaký quasislint ohledně způsobů dalšího rozvoje HKfree směrem kupředu, nikoliv k záhubě ve wifi džungli. Rád bych aby se i ostatní, co mají nápad či zkušenost, zde napsali svoje znalosti.

Radiové spoje

Doufám, že sem někdo doplní způsoby rozvoje v radiové části, viz SVM, ALCOMA, 5GHz atd...

Aspon strucne, jak rozumne navrhovat wireless sit:

 • pouzivat odopvidajici anteny (tj. ne kanony na vrabce a dale kdyz neni treba vsesmer, tak radsi sektor)
 • dodrzovat vysilaci limity! (tj. pokud nemam zarizeni, ktere umi regulovat vysilaci vykon, nemohu pouzivat vysoce vykonou antenu bez utlumoveho clanku nebo tlumeni dlouhym kabelem - nutno dopocitat! Strucne receno. mnohdy levneji vyjde poridit zarizeni, ktere ma !kvalitni! regulaci vykonu - overit ve forech na internetu, ze to neni jen vtip ze strany vyrobce)
 • konzultovat kanalovy plan s okolnimi AP (aspon nasimi AP, s jinymi je to globalne zjevne utopie, ale uz se to v hfkree taky deje)
 • agregovat lidi do ostruvku, kde se propoji kabelem (tzn. minimalizovat rezii s prispupek ke sdilenemu mediu na AP tak, ze v luftu bude co nejmin vzajemne kolidujicich stanic) atd atd...

Optické spoje

Občanské sdružení HKfree vynakládá nemalé prostředky pro podporu výstavby i vývoje zařízení jménem RONJA. Většina zainteresovaných ví, že je to pojítko na bázi světelného paprsku s propustností 10M FD a mezi jeho hlavní výhody se řadí hlavně vlastnost "prodloužit kabel". Ronja spoje jsou v HKfree nasazovány na páteřní linky do různých oblastí ale díky síle KnowHow a znalostní bázi HKfree a dalších freenetů se stává tento spoj dostupný a snadno postavitelný pro větší množství lidí. Proto se také blíží doba, kdy budou RONJI nasazovány na skupinové spoje. (skupinové chápej více lidí ve své blízkosti s mozností spojit se i jinak). Takový spoj je pak zásobárnou sítě pro skupinku od 3-15 lidí. Ti za ronjou využívají možností spojit se LAN sítí či jinými technologiemi nevyjímaje rádia. Zde je rádio použitelné zejména proto, že nevyzařuje do širokého okolí. Budeme-li hledět do budoucna tak se dá počítat s těmito dostupnými technologiemi:

 • Ronja doposud 10M FD, časem 100M FD
 • optické kabely - zřejmě použitelné pro rozvody skupinových spoju v panelových domech

více informací ohledně ronji je na Oficiálních stránkách RONJI

LAN sítě

Skupinky LANkařů za ronjami Ve skupinkách lidí, kteří jsou zásobováni RONJOU je nejvýhodnější způsob spojení ETH kabel. V panelových domech se řeší vedením ve stoupačkách elektrických rozvodů, v oblastech se zástavbou rodinných domů je již situace o mnoho složitější. Ale i přes složitost je výhoda ETH sítí nanejvýš výhodná. Vysoká rychlost, netečnost na rušení. Jsou více méně dvě možnosti vedení ETH kabelu mezi rodinnými domy. Pokud spolu sousedí zahradami, je z hlediska bezpečnosti ideální vedení v zemi. - o tomto nemám zkušenosti, kdo má, ať doplní Druhou možností je vedení visutým spojem. Takový spoj je jednodušší na výstavbu ale nebezpečnější co se připojených zařízení týče. Hrozí zde přepětí, blesky ... Proto je nutné využít ETH přepěťové ochrany a realizovat spoj správným způsobem. Na tyto účely se prodávají ETH kabel opatřené závěsným ocelovým lankem, ale cena takového kabelu nekoresponduje s požadavky HKfree. Zkrátka je moc vysoká. Proto se takové kabely nahrazují ručně sestavenéými. Ideální je zakoupení FTP (field twist pair) kabelu. Takový kabel není stíněný jen opředením pár drátky ale rovnou celou hliníkovou fólií. Obsahuje ocelový drátek který drží celý kabel v přípustné napjatosti a má dostatečně silnou izolaci odolávající povětrnostním vlivům. Takový kabel se naváže na ocelové lanko, nejlépe stahovacími pásky. A takto upravený kabel se zavěsí mezi dva domy.

Potřebné věci ke stavbě

Shrnul bych věci, které jsou k takové stavbě potřeba:

 • FTP kabel (foiled twisted pair) dá se zakoupit v elektro Vacek ve skladištní oblasti, cena je asi 8Kc/m s dph.
 • Ocelové lanko, doporučil bych do 30m délky použít 2mm v průměru, na delší spoje tlustčí. Lanko má v sobě kevlarová vlákna a dá se zakoupit v obchodě "spojovací materiál" v Ladově ulici. Cena takového 2mm tlustého lanka je cca 10 Kc/m
 • Svěrky pro uchycení smyčky ocelového lanka. Nejlépe dvě na každou stranu, aby se lanko neproklouzlo.
 • napínák, do 30m vzdálenosti stačí použít jeden, nejlépe je napínat lanko v létě, kdy je dostatečně prověšené a více se prověsit nemůže. Utažením napínáku pak docílíte maximálního napětí. Nutné je ale v zimě, kdy se lanko stáhne, povolit napínák. Foto jsou na stránkách routeru ronjí v Kuklenách v sekci stavby.
 • hmoždinky, do plné cihly nebo porobetonu bych doporučil ocelové hmoždinky s očkem a metrickým závitem. Každopádně bych doporučil od M8 výš. Do dutinkových cihel je asi nejlepší použít plastové FIscher hmoždinky.
 • stahovací pásky pro příchycení kabelu k lanku.
 • měděný pásek pro výrobu objímky k uzemění stínění kabelu. Pokud máte doma třívodičový rozvod, dá se jako uzemfění pužít střední kolík zásuvky. V opačném případě zemění třebas stožáru antény apod.
 • přepěťové ochrany pro LAN kabely.

Skupinky LANkařů na radiu Asi každý správce ví, že mít mnoho lidí připojených z cca stejného směru, navíc když jsou připojeni na stejný sektor APčka, není moc dobré a navíc vzniká situace, kdy silnější (vyšší vysílací výkon) přebije ostatní připojence. Obecně je nejlepší sdružovat takové skupiny lidí do LAN sítí a použít jen jeden spoj na propojení k HKfree, bud prave ronju nebo radiem. Na toto je nejvýhodnější 5GHz. Asi každý uzná, že není vhodné dělat "všesměr" na 5GHz kam se budou připojovat jednotlivci, protože se jich tam připojí několik a situace bude stejná jako na 2,4GHz.

Je ovšem nutné počítat s tím, že maximální délka segmentu mezi switchi či huby je 100m a obecně čím kratší, tím propustnější kabel. (na našem 70m dlouhém kabelu jsme schopni protáhnout 9100kB/s) (pozn: podle normy to musi behat i na 100m na plnou rychlost 100MBit, pokud nebeha, je chyba v pouzitych komponentach nebo kabelazi)