Udržitelné rozvoje: Porovnání verzí

Z HKfree wiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
 
Řádek 1: Řádek 1:
 
'''Udržitelné rozvoje sítě HKfree'''
 
'''Udržitelné rozvoje sítě HKfree'''
 +
Zaujala mě otázka udržitelného rozvoje celé sítě HKfree a její další vývoj. Jelikož se s postupem času a se snižováním cen technologií pro rozvoj wifi sítí řítí toto odvětví do jisté džungle, bylo by dobré popřemýšlet nad způsobem udržení a zkvalitnění sítě.
  
Neco sem napisu...
+
== Radiové spoje ==
 +
Doufám, že sem někdo doplní způsoby rozvoje v radiové části, viz SVM, ALCOMA, 5GHz atd...
 +
 
 +
== Optické spoje ==
 +
Občanské sdružení HKfree vynakládá nemalé prostředky pro podporu výstavby i vývoje zařízení jménem RONJA. Většina zainteresovaných ví, že je to pojítko na bázi světelného paprsku s propustností 10M FD a mezi jeho hlavní výhody se řadí hlavne vlastnost "prodloužit kabel".
 +
Ronja spoje jsou v HKfree nasazovány na páteřní linky do různých oblastí ale díky síle KnowHow a znalostní bázi HKfree a dalších freenetů se stává tento spoj dostupný a snadno postavitelný pro větší množství lidí. Proto se také blíží doba, kdy budou RONJI nasazovány na skupinové spoje. (skupinové chápej více lidí ve své blízkosti s mozností spojit se i jinak). Takový spoj je pak zásobárnou sítě pro skupinku od 3-15 lidí. Ti za ronjou využívají možností spojit se LAN sítí či jinými technologiemi nevyjímaje rádia. Zde je rádio použitelné zejména proto, že nevyzařuje do širokého okolí.
 +
 
 +
== LAN sítě ==
 +
Ve skupinkách lidí, kteří jsou zásobováni RONJOU je nejvýhodnější způsob spojení ETH kabel. V panelových domech se řeší vedením ve stoupačkách elektrických rozvodů, v oblastech se zástavbou rodinných domů je již situace o mnoho složitější.  Ale i přes složitost je výhoda ETH sítí nanejvýš výhodná. Vysoká rychlost, netečnost na rušení. Jsou více méně dvě možnosti  vedení ETH kabelu mezi rodinnými domy. Pokud spolu sousedí zahradami, je z hlediska bezpečnosti ideální vedení v zemi.
 +
- o tomto nemám zkušenosti, kdo má, ať doplní
 +
Druhou možností je vedení visutým spojem. Takový spoj je jednodušší na výstavbu ale nebezpečnější co se připojených zařízení týče. Hrozí zde přepětí, blesky ... Proto je nutné využít ETH přepěťové ochrany a realizovat spoj správným způsobem.
 +
Na tyto účely se prodávají ETH kabel opatřené závěsným ocelovým lankem, ale cena takového kabelu nekoresponduje s požadavky HKfree. Zkrátka je moc vysoká.
 +
Proto se takové kabely nahrazují ručně sestavenéými. Ideální je zakoupení FTP (field twist pair) kabelu. Takový kabel není stíněný jen opředením pár drátky ale rovnou celou hliníkovou fólií. Obsahuje ocelový drátek který drží celý kabel v přípustné napjatosti a má dostatečně silnou izolaci odolávající povětrnostním vlivům.
 +
Takový kabel se naváže na ocelové lanko, nejlépe stahovacími pásky. A takto upravený kabel se zavěsí mezi dva domy.

Verze z 25. 9. 2005, 09:54

Udržitelné rozvoje sítě HKfree Zaujala mě otázka udržitelného rozvoje celé sítě HKfree a její další vývoj. Jelikož se s postupem času a se snižováním cen technologií pro rozvoj wifi sítí řítí toto odvětví do jisté džungle, bylo by dobré popřemýšlet nad způsobem udržení a zkvalitnění sítě.

Radiové spoje

Doufám, že sem někdo doplní způsoby rozvoje v radiové části, viz SVM, ALCOMA, 5GHz atd...

Optické spoje

Občanské sdružení HKfree vynakládá nemalé prostředky pro podporu výstavby i vývoje zařízení jménem RONJA. Většina zainteresovaných ví, že je to pojítko na bázi světelného paprsku s propustností 10M FD a mezi jeho hlavní výhody se řadí hlavne vlastnost "prodloužit kabel". Ronja spoje jsou v HKfree nasazovány na páteřní linky do různých oblastí ale díky síle KnowHow a znalostní bázi HKfree a dalších freenetů se stává tento spoj dostupný a snadno postavitelný pro větší množství lidí. Proto se také blíží doba, kdy budou RONJI nasazovány na skupinové spoje. (skupinové chápej více lidí ve své blízkosti s mozností spojit se i jinak). Takový spoj je pak zásobárnou sítě pro skupinku od 3-15 lidí. Ti za ronjou využívají možností spojit se LAN sítí či jinými technologiemi nevyjímaje rádia. Zde je rádio použitelné zejména proto, že nevyzařuje do širokého okolí.

LAN sítě

Ve skupinkách lidí, kteří jsou zásobováni RONJOU je nejvýhodnější způsob spojení ETH kabel. V panelových domech se řeší vedením ve stoupačkách elektrických rozvodů, v oblastech se zástavbou rodinných domů je již situace o mnoho složitější. Ale i přes složitost je výhoda ETH sítí nanejvýš výhodná. Vysoká rychlost, netečnost na rušení. Jsou více méně dvě možnosti vedení ETH kabelu mezi rodinnými domy. Pokud spolu sousedí zahradami, je z hlediska bezpečnosti ideální vedení v zemi. - o tomto nemám zkušenosti, kdo má, ať doplní Druhou možností je vedení visutým spojem. Takový spoj je jednodušší na výstavbu ale nebezpečnější co se připojených zařízení týče. Hrozí zde přepětí, blesky ... Proto je nutné využít ETH přepěťové ochrany a realizovat spoj správným způsobem. Na tyto účely se prodávají ETH kabel opatřené závěsným ocelovým lankem, ale cena takového kabelu nekoresponduje s požadavky HKfree. Zkrátka je moc vysoká. Proto se takové kabely nahrazují ručně sestavenéými. Ideální je zakoupení FTP (field twist pair) kabelu. Takový kabel není stíněný jen opředením pár drátky ale rovnou celou hliníkovou fólií. Obsahuje ocelový drátek který drží celý kabel v přípustné napjatosti a má dostatečně silnou izolaci odolávající povětrnostním vlivům. Takový kabel se naváže na ocelové lanko, nejlépe stahovacími pásky. A takto upravený kabel se zavěsí mezi dva domy.